Encyklopedie


Gondolin

Sedm jmen Gondolinu: Gondolin (Ondolindë), Gondobar (Ondomar), Gondrimbar (Ondormar), Gondost (Ondosto), Gwarethminas (?), Thurigardh (?), Lothladen (Lótëlanda).


Gondolin v plné slávě Gondolin, skryté město v plné slávě
Gondolin v ruinách Gondolin po vyplenění

Po příchodu Noldor do Beleriandu se Fingolfinův syn Turgon usídlil v Nevrastu. Pak mu ale Ulmo dal zvláštní sen a on začal hledat skryté místo, kde by postavil útočiště pro svůj lid před budoucím nebezpečím. Místo našel v údolí Tumladen v horách Echoriath, kde se rozhodl na pahorku Amon Gwareth postavit město jako repliku svého milovaného Tirionu.

Jedinou přístupovou cestu – Orfalch Echor, průrvu v horách - střežily zraky orlů. Několik desítek let v naprosté tajnosti stavěl a pak do něj Turgon přesídlil z celým svým lidem. Nikdo z vnějšího světa pak s jistotou nevěděl, kde Turgon sídlí, i když mezi Eldar bylo známo, že skryté město kdesi existuje a občas vycházeli Turgonovi poslové ven. Morgoth tušil, že Turgon pro něj představuje skrytou hrozbu a o to více ho nenáviděl.

S sebou vzal neobvyklé erbovní tradice: erby se zobrazovaly na podlouhlých štítech.

Přístupovou cestu střežilo Sedm bran:

Pořadí branMateriálVýzdobaStrážci
1.Dřevěná bránaElemmakilův oddíl.
2.Kamenná bránaMnoho šedě oděných elfů.
3.Bronzová bránaznaky a podivná písmenaMnoho elfů z rodu nevrastských Sindar; jejich zbroj žhnuly jako tlumený oheň. Čepele jejich sekyr byly rudé.
4.Železná bránaobraz orla ThorondoraMnoho elfů v černých pláštích a brněních; z jejich přileb vybíhal orlí zobák.
5.Stříbrná bránaobraz Telperionu ze stříbra a malachitu s květy z balarských perelLučištníci ve stříbrných brněních s přilbami se stříbrnými chocholy, po každé straně stezky stovka.
6.Zlatá bránana zlaté pyramidě tam stál obraz Laurelinu s květy z topasuTři sta lučištníků s pozlacenou zbrojí; jejich veliké okrouhlé štíty byly rudé jako plamen.
7.Ocelová bránaobraz Turgonovy přilby poseté diamantyMnoho jezdců

Bylo Dvanáct gondolinských domů a ty byly něco jako cechy. Vedli je mocní gondolinští šlechtici:

Název domuVůdce domuZnaky domuPopis
Dům králeTurgonhvězdy, měsíc a po svém otci červené srdce (jen ve starších verzích) Jejich osudy jsou dobře známé, proto zde nejsou popisovány.
Dům Bílého křídlaTuorBílé labutí křídlo na modrém poliNení známo, kdo tento dům vedl před Tuorovým příchodem; byl to nejmenší dům.
Dům KrtkaMaeglinčerný štít bez odznakůTento dům vedl neslavně proslulý králův synovec Maeglin a jeho členy byli jemu loajální horníci.
Dům vlaštovkyDuilinstylizovaná hlavice šípuNejnebezpečnější gondolinští lučištníci; jejich vůdce padl při Pádu.
Dům Nebeského obloukuEgalmothna štítě barvy nebe byl klenot složený ze sedmi drahokamůNejbohatší elfové z Gondolinu; tvořili zbytek lučištníků.
Dům Pilíře a Dům Sněžné věžePenlodMoc se o nich neví, pouze to, že jejich vůdce padl při Pádu.
Dům StromuGaldorstrom na zeleném poliMoc se o nich neví.
Dům Zlatého květuGlorfindelzlatý květ na zeleném poliO příslušnících tohoto domu nemáme informace, Glorfindela ale zná snad každý.
Dům FontányEcthelionStrážci fontány a Sedmé brány.
Dům HarfySalgantharfa na černém poliMoc se o nihc neví; byli to dobří hudebníci
Dům Kladiva hněvuRôgčerné kladivoNejvětší dům. Jeho členové patřili k nejstatečnějším. Tvořili jej kováři a horníci, kteří neměli rádi Maeglina. Zhynuli při Pádu do posledního elfa.

Obyvatelé Gondolinu žili stovky let v klidu a míru a díky svému ukrytí nemuseli dlouho řešit problémy vnějšího světa, a jejich město tak dosáhlo největšího rozkvětu ze všech říší, založených Noldor ve Středozemi. Rozkvětu dosáhlo umění i řemesla. Na králově nádvoří Turgon sám vyrobil ze stříbra a zlata sochy Dvou stromů, nazvané Glingal a Belthil. Gondolinský šperkař Enerdhil pravděpodobně zhotovil klenot Elessar. V Gondolinu byly také ukovány slavné meče Glamdring (meč krále Turgona; později ho získal Gandalf) a Orkrist (meč některého z dalších váznamných šlechticů, pravděpodobně Ectheliona; později ho získal Thorin II.).

Jedna smutná příhoda se však za tu dobu udála: Turgonova sestra Aredhel chtěla za svými bratranci a král jí to dovolil Brzy se vrátil její doprovod – bez ní. O pár desítek let později se přiřítila se svým synem Maeglinem, kterého měla z Eolem - temným elfem. Ten je teď pronásledoval. Nakonec se dostal až do Gondolinu a dostal na vybranou: zůstat, nebo zemřít. Vybral si smrt, ale i pro svého syna. Hodil po něm kopí s otráveným hrotem, Aredhel se ale vrhla do rány. Další den zemřela. Eol byl shozen ze skály Caragdûr. Maeglin se ale zamiloval do své sestřenice, Turgonovy dcery Idril. Ta ho ale moc ráda neměla. Tak se Maeglinovo srdce začalo obracet ke zlu.

Jednoho dne přinesli orli do města dva lidi – Húrina a Huora. Dlouhou dobu byli v Gondolinu, ale na jejich přání je král propustil.

Pak přišla bitva Nirnaeth Arnoediad. Turgon přišel s desetitisíci vojáky. S ním mocní šlechtici Glorfindel a Ecthelion. Nakonec se ale vydal na ústup; radil mu to Húrin i Huor, kteří také ústup gondolinských kryli.

Když se První věk blížil ke konci, přišel do Gondolinu za pomoci Voronwëho Huorův syn Tuor. Turgon ho dobře přijal; Tuor byl totiž poslem Ulma. Poradil Turgonovi, aby odešel se svým lidem z Gondolinu, protože se blíží zkáza města. Turgon bohužel tuto radu neposlechl.

Maeglin často tajně opouštěl ochranná kouzla a kutal na odlehlých místech. Tam ho chytili Morgothovi špehové. Nakonec pod hrozbou mučení Maeglin vše pověděl, za odměnu mu byla slíbena Idril, která si už předtím vzala Tuora. Králova dcera už ale dávno vyhloubila s věrnými únikovou cestu.

Pak, když se slavil svátek, do Gondolinu vtrhly Morgothovy armády. Turgon a mnoho jiných zemřelo a Gondolin padl. Tuor, Idril, jejich syn Eärendil a několik dalších však unikli.




zpět