Encyklopedie


Huor


Tuor v Hithlumu Příběh Tuora, první část

Huor byl mladší syn Galdora Vysokého a bratr Húrina. Za manželku si vzal Rían z Bëorova domu a měli spolu syna Tuora.

V mládí Huor bojoval v Dagor Bragollach, i když mu bylo pouhých třináct let. On i jeho bratr byli ale s družinou odříznuti a zahnáni k brodu Britiach, kde je zachránil Ulmo. Přišla mlha a Húrin s Huorem mohli utéct; pak bloudili v Dimbaru a bylo by to s nimi špatně dopadlo, kdyby je nezachránil mocný Thorondor. Poslal k nim dva orly a ti je vzali do Gondolinu. To se jen tak někomu nepoštěstilo. Král Turgon si je oblíbil, zvláště, když zjistil, že pocházejí z Hadorova rodu. Ulmo mu totiž řekl, že někdo z Hadorových potomků bude ještě pro Gondolin něco znamenat. Pak ho ale prosili, ať je propustí, a on svolil.

Otec Galdor se divil, kde byli a nechtěl věřit, že se toulali v lesích. Měli na sobě ještě elfské oblečení, které dostali v Gondolinu. Oni ale otci řekli, ať se nevyptává, že mu to nesmí říct.

Pak přišla Nirnaeth Arnoediad. Húrin a Huor byli v čele Hadorových válečníků a když už bylo Morgothovo vítězství jasné, kryli ústup Gondolinských. Zůstali jako poslední nedaleko Rivilu. Pak se proti nim vrhla celá Morgothova síla a bylo jasné, že všichni zemřou. Projevili oba dva nesmírnou udatnost, až nakonec Huor padl s jedovatým šípem v oku, zatímco Húrin byl zavalen mrtvými těly skřetů, které sám zabil, a byl zajat Morgothem.zpět