Encyklopedie


Thorondor

Sorontar


Thorondor byl největší a nejmocnější ze všech orlů. Rozpětí jeho křídel bylo prý 54 metrů. Byl vyslán Manwëm do Středozemě, aby střežil Thangorodrim a sledoval činnost Morgotha. Měl mnoho potomků, velkých orlů. Eldar se s ním poprvé setkali, když pomohl Fingonovi zachránit Maedhrose.

Později se on i další velvé orli usídlili na vrcholku Crissaegrim v horách Echoriath. Dbali na to, aby nikdo nepronikl do Gondolinu. Odnesl Fingolginovo tělo po jeho souboji s Morgothem na jeden z vrcholků Echoriath a přitom Temnému pánovi uštědřil ošklivý šrám. Spolu s dvěma svými vazaly a potomky, Gwaihirem a Landrovalem zachránil Berena a Lúthien před branami Angbandu a odnesl je do Doriathu.

Ve válce hněvu Thorondor vedl orly spolu s Eärendilem v boji proti létajícím drakům. Co se s ním stalo po Prvním věku je záhadou. Mohl padnout ve válce hněvu, ale protože Tolkien o tom nic nenapsal, dá se usuzovat, že nezemřel a odletěl do Valinoru spolu s elfy na lodích pár desítek metrů pod sebou.

Ve Středozemi ale zůstalo mnoho jeho potomků, kteří se usídlili hlavně v Mlžných horách, mezi nimi Gwaihir a Landroval.zpět