Úvodník

29. červenec 2015 - Zdravím uprostřed léta. Angrenost v poslední době žádné převratné změny neprodělal, ale žije a funguje dál svým životem, a to je hlavní; čas od času přibývají texty v encyklopedii, občas někdo přispěje do diskuze a když dokončím nějaký nový tolkienovský obrázek, přidám ho sem.

více...

Novinky

 
21. listopad 2015: Tar-Meneldur
Tar-Meneldur byl pátým králem Númenoru. Narodil se roku 543 D. v.. Přestože byl nejmladší z dětí krále Tar-Elendila, byl následníkem trůnu on, protože byl jediným synem a podle ... více»
 
21. listopad 2015: Královská svatba na Númenoru
Královská svatba na Númenoru
Svatba Meneldura a Almarian ve městě Armenelosu, v pozadí Meneltarma více»
 
16. listopad 2015: Folcred
Folcred byl synem rohanského krále Folcwinea. Narodil se roku 2858 a byl jedním z dvojčat spolu se svým bratrem Fastredem. Folcred se uvádí jako první v pořadí, byl tedy zřejmě první z ... více»
 
3. listopad 2015: Zlobr
Zlobr
Sám na skále zlobřík sedí více»
 
1. listopad 2015: Léod
Léod byl pán Éothéodu, potomek Frama, který zabil draka Scathu, a Frumgara, který odvedl svůj lid ze středního údolí Anduny na sever do země na úpatí Ered Mithrin. ... Léod se narodil ... více»
 
12. říjen 2015: Modré hory
Modré hory
Modré hory více»
 
10. říjen 2015: Dora Pytlíková
Dora Pytlíková byla členka velkého hobitího rodu Pytlíků. Narodila se roku 2902. Byla nejstarším dítětem a jedinou dcerou Fosko Pytlíka, měla mladší bratry Droga a Duda. Drogo byl ... více»
 
10. říjen 2015: Lilia Pytlíková
Lilia Pytlíková byla hobit z Kraje, z rodu Pytlíků z Hobitína, páté a nejmladší dítě hlavy rodu Balbo Pytlíka. Narodila se roku 2822. ... Provdala se za Togo Dobráčka a měli spolu ... více»
 
10. říjen 2015: Skončila anketa 'Kam byste se vydali po rozpadu Společenstva (a následujících událostech) raději?'
Výsledky vypadají takto: 's Gandalfem a Pipinem do Minas Tirith' - 40%; 'se Smíškem a Rohanskými do boje o Gondor' - 29%; ' s Aragornem, Gimlim a Legolasem po Stezkách Mrtvých' - 28%; 's Frodem a Samem do Mordoru' - 4%;
kanál Atom Atom
Modré horyGondolin v plné slávěNargothrondArosAnnúminas

Info

Vítám vás v Angrenostu

Jak jistě nemusím dvakrát zdůrazňovat, právě jste zavítali na web věnovaný úžasnému světu, který vytvořil profesor Tolkien. Angrenost si klade za cíl být dobrým zdrojem informací o tomto světě - nesnaží se být úplně všeobsahující (to by dost dobře nešlo), ani se nespecializuje výhradně na nějaký konkrétní aspekt Tolkienova světa (takových stránek je mnoho); najdete tady prostě ty věci, které mě nějak oslovily a o kterých jsem usoudil, že by stály za zpracování. Nicméně mezi tím, co tady najdete je myslím několik záležitostí, které jsou opravdu ojedinělé a nejspíš je v podobném provedení nenajdete nikde jinde. Taky jsem si s nimi dal docela dost práce. Mám na mysli například geografickou encyklopedii Středozemě včetně mapek ke každému místu, česko-quenijský a quenijsko-český slovník, dynamickou mapu, nebo třeba ilustrace. Abyste ale měli nějakou celkovou představu, na co všechno zhruba můžete na Angrenostu narazit, můžete se podívat na následující přehled:
 • Encyklopedie - encyklopedie míst, postav, zvířat, věcí, událostí, jazyků a různých dalších záležitostí Středozemě i celeého Tolkienova světa. Zatím tam samozřejmě není zdaleka vše, ale pomalu (ale jistě) seznam rozšiřuji. Ke každému záznamu je kratší či delší popis, záleží samozřejmě kolik se toho o daném tématu ví. A občas jsou dokonce i ilustrace. U každého místa je také mapka, která ukazuje jeho polohu v rámci Středozemě.
  Pokud se zaregistrujete jako uživatel, budete mít také možnost encyklopedii samo doplnit, to znamená rozšířit texty, které tu už jsou, případně přidat nové, podobně jako na Wikipedii. Takže pokud vám tady něco chybí, je na vás, abyste informace doplnili.

 • Galerie ilustrací - U některých míst v encyklopedii můžete najít ilustrace - vesměs mojí výrobyicon_smile.gif. Pokud je chcete vidět všechny pohromadě, můžete se podívat do Galerie ilustrací, kde je všechny máte a u nich i odkazy zpátky na související články v encyklopedii. Doufám, že se vám budou obrázky líbit - samozřejmě že Tolkien byl velkou inspirací pro mnoho malířů, takže i na internetu můžete najít spoustu obrázků ze Středozemě a celého Tolkienova světa, z nichž mnoho je skutečně profesionálních, ale tady si zase můžete být jisti, že obrázky, které tu najdete, jsou originální a hned jinde je nenajdete.

 • Česko-quenijský a quenijsko-český slovník - Zajímá vás Quenya - vznešená elfština? Tady můžete využít on-line slovník, u se dají jednak klasicky vyhledávat slova v abecedním seznamu, ale máte také možnost napsat hledané slovo a slovník už sám vyhledá všechny výskyty a překlady; tak, jak je to na internetu běžné například u anglicko-českých slovníků. Nevím, jestli nějaký takový anglicko-quenijský slovník existuje, ale jsem si skoro jistý, že neexistuje česko-quenijskýicon_smile.gif. Tak doufám, že to oceníte, taky dalo docela práci všechno naprogramovat, a hlavně naplnit databázi. Netvrdím samozřejmě, že slovník je naprosto bez chyby; s překladem je to někdy těžké a vycházel jsem z několika zdrojů, a proto ocením případné lingvistické připomínky nebo další rozšíření slovní zásoby.

 • Diskusní fórum - po nesmělých začátcích to v poslední době k mojí radosti začalo v diskusním fóru opravdu žít. Takže ať už chcete napsat nějakou připomínku k webu, zeptat se na nějaký problém z Tolkienova světa nebo cokoliv jiného, neváhejte napsat - odpovědi se vám určitě dostane. A když už budete psát, tak se rovnou zaregistrujte. Nic vám to neudělá;-) a naopak si budete moci přidat ke svému jménu libovolný obrázek a pro registrované uživatele je tu i pár dalších vychytávek. A bude ještě víc.

 • Rozcestník - Odkazy na různé jiné stránky na téma Tolkien, Středozem, Quenya a tak dále. Není jich zatím moc, ale chystám se časem doplnit takové možnosti jako vyhledávání v odkazech, komentáře, hodnocení a podobně. A odkazy samozřejmě postupně přibývají. Ostatně můžete mě sami na nějaké zajímavé stránky upozornit.icon_wink.gif

 • Články - různé texty, týkající se Tolkienova světa. Jsou rozdělené do několika rubrik:
  Básně - Obsahuje (překvapivě) básně z Pána prstenů.
  Geografie - Mapy a různé další zeměpisné informace o Středozemi.
  Historie - Letopisy a několik úvah nad historickým vývojem v různých částech Tolkienova světa.
  Kalendáře - Kalendářní systémy Středozemě, které používali elfové, lidé a hobiti, a kromě toho také velká srovnávací tabulka jednotlivých kalendářů mezi sebou i s naším kalendářem.
  Písmo - Popis pozoruhodného psacího systému tengwar včetně ukázek použití.
  Quenya - Základní informace o jazyce pro doplnění slovníku; výslovnost, gramatika.
  Různé - ...no, tak různě;-)
  Web - Pár věcí týkajících se Angrenostu a toho, co se tu děje. Pokud se chcete o tomhle webu trochu víc dočíst, podívejte se sem.

 • Dynamické mapy - mapy, které ukazují historický vývoj Gondoru od založení Pelargiru v roce 2350 D.v. až do pádu Saurona na konci Třetího věku a Eriadoru v průběhu Druhého a Třetího věku formou flashové animace, kterou si můžete libovolně přehrávat.
Tak doufám, že vás něco zaujme a že to potom náležitě ohodnotíte v diskusním fóru. Na všechny připomínky se budu snažit odpovídat a případné problémy co nejdřív vyřešit. Pokud chcete, můžete mi i napsat mail.