Úvodník

7. březen 2017 - Zima pomalu končí, jaro je na obzoru a co nevidět tu bude elfský nový rok. Zatím mám pro vás pár drobných novinek. Tak především výstava na Tolkienconu, o které jsem se zmiňoval v minulém úvodníku, úspěšně proběhla, nakonec za účasti čtyř tolkienovských ilustrátorů. Chcete-li vidět pár fotek, můžete si je prohlédnout tady.

více...

Novinky

 
17. březen 2017: Anfauglith
Anfauglith
Anfauglith a Haudh-en-Ndengin více»
 
13. březen 2017: koně
Koně byla zvířata která pro jízdu a přepravu věcí používali elfové a lidé (a dokonce i Ainur, když na sebe vzali podobu Ilúvatarových dětí) v průběhu věků. Menší rasy ... více»
 
10. březen 2017: Marach
Marach byl jedním z prvních vůdců Edain v době, kdy překročili Ered Luin a vstoupili do Beleriandu. Narodil se roku 282 P. v.. Vedl Třetí dům Edain, kterému se také podle něj říkalo ... více»
 
9. březen 2017: Ar-Gimilzôr
Ar-Gimilzôr byl dvacátý třetí král Númenoru a velký nepřítel Věrných. Byl synem krále Ar-Sakalthôra a narodil se roku 2960 Druhého věku. ... Oženil se s krásnou ženou jménem ... více»
 
7. březen 2017: Různé aktuality
Zima pomalu končí, jaro je na obzoru a co nevidět tu bude elfský nový rok. Zatím mám pro vás pár drobných novinek. Tak především výstava na Tolkienconu, o které jsem se zmiňoval v ... více»
 
7. březen 2017: Eldacar Arnorský
Eldacar byl čtvrtý král Arnoru z Isildurova rodu. Narodil se roku 87 T. v. jako syn krále Valandila, který byl nejmladším ale jediným přeživším synem Isildura, posledního velekrále ... více»
 
3. březen 2017: Daleké vrchy
Daleké vrchy byla vrchovina v Eriadoru, tvořící západní hranici Kraje, sto dvacet mil na západ od Mostu přes Brandyvínu. ... O jejich geografii není téměř nic známo, až na to, že se tu ... více»
 
3. březen 2017: Boromir (správce Gondoru)
Boromir byl jedenáctý vládnoucí správce Gondoru. Byl třetím dítětem a jediným synem správce Denethora I. a narodil se roku 2410 za vlády svého praděda, správce Barahira. Jak bylo v ... více»
 
2. březen 2017: Hory Temného hvozdu
Emyn Duir, neboli Temné hory (později známé jako hory Temného hvozdu) bylo horské pásmo ležící uprostřed severní části Temného hvozdu, severně od Staré cesty. Horské pásmo ... více»
 
2. březen 2017: Říše ve Vyhnanství
Jako Říše ve vyhnanství se společně označují Arnor a Gondor, tedy Severní a Jižní království Dúnedain ve Středozemi. Název je odvozen z toho, že je založili vyhnanci z Númenoru, ... více»
 
28. únor 2017: Velký zelený hvozd
Velký zelený hvozd
Velký zelený hvozd více»
kanál Atom Atom
Velký zelený hvozdBratři - oheň a ledDor DínenNargothrondCarn Dûm

Info

Vítám vás v Angrenostu

Jak jistě nemusím dvakrát zdůrazňovat, právě jste zavítali na web věnovaný úžasnému světu, který vytvořil profesor Tolkien. Angrenost si klade za cíl být dobrým zdrojem informací o tomto světě - nesnaží se být úplně všeobsahující (to by dost dobře nešlo), ani se nespecializuje výhradně na nějaký konkrétní aspekt Tolkienova světa (takových stránek je mnoho); najdete tady prostě ty věci, které mě nějak oslovily a o kterých jsem usoudil, že by stály za zpracování. Nicméně mezi tím, co tady najdete je myslím několik záležitostí, které jsou opravdu ojedinělé a nejspíš je v podobném provedení nenajdete nikde jinde. Taky jsem si s nimi dal docela dost práce. Mám na mysli například geografickou encyklopedii Středozemě včetně mapek ke každému místu, česko-quenijský a quenijsko-český slovník, dynamickou mapu, nebo třeba ilustrace. Abyste ale měli nějakou celkovou představu, na co všechno zhruba můžete na Angrenostu narazit, můžete se podívat na následující přehled:
 • Encyklopedie - encyklopedie míst, postav, zvířat, věcí, událostí, jazyků a různých dalších záležitostí Středozemě i celeého Tolkienova světa. Zatím tam samozřejmě není zdaleka vše, ale pomalu (ale jistě) seznam rozšiřuji. Ke každému záznamu je kratší či delší popis, záleží samozřejmě kolik se toho o daném tématu ví. A občas jsou dokonce i ilustrace. U každého místa je také mapka, která ukazuje jeho polohu v rámci Středozemě.
  Pokud se zaregistrujete jako uživatel, budete mít také možnost encyklopedii samo doplnit, to znamená rozšířit texty, které tu už jsou, případně přidat nové, podobně jako na Wikipedii. Takže pokud vám tady něco chybí, je na vás, abyste informace doplnili.

 • Galerie ilustrací - U některých míst v encyklopedii můžete najít ilustrace - vesměs mojí výrobyicon_smile.gif. Pokud je chcete vidět všechny pohromadě, můžete se podívat do Galerie ilustrací, kde je všechny máte a u nich i odkazy zpátky na související články v encyklopedii. Doufám, že se vám budou obrázky líbit - samozřejmě že Tolkien byl velkou inspirací pro mnoho malířů, takže i na internetu můžete najít spoustu obrázků ze Středozemě a celého Tolkienova světa, z nichž mnoho je skutečně profesionálních, ale tady si zase můžete být jisti, že obrázky, které tu najdete, jsou originální a hned jinde je nenajdete.

 • Česko-quenijský a quenijsko-český slovník - Zajímá vás Quenya - vznešená elfština? Tady můžete využít on-line slovník, u se dají jednak klasicky vyhledávat slova v abecedním seznamu, ale máte také možnost napsat hledané slovo a slovník už sám vyhledá všechny výskyty a překlady; tak, jak je to na internetu běžné například u anglicko-českých slovníků. Nevím, jestli nějaký takový anglicko-quenijský slovník existuje, ale jsem si skoro jistý, že neexistuje česko-quenijskýicon_smile.gif. Tak doufám, že to oceníte, taky dalo docela práci všechno naprogramovat, a hlavně naplnit databázi. Netvrdím samozřejmě, že slovník je naprosto bez chyby; s překladem je to někdy těžké a vycházel jsem z několika zdrojů, a proto ocením případné lingvistické připomínky nebo další rozšíření slovní zásoby.

 • Diskusní fórum - po nesmělých začátcích to v poslední době k mojí radosti začalo v diskusním fóru opravdu žít. Takže ať už chcete napsat nějakou připomínku k webu, zeptat se na nějaký problém z Tolkienova světa nebo cokoliv jiného, neváhejte napsat - odpovědi se vám určitě dostane. A když už budete psát, tak se rovnou zaregistrujte. Nic vám to neudělá;-) a naopak si budete moci přidat ke svému jménu libovolný obrázek a pro registrované uživatele je tu i pár dalších vychytávek. A bude ještě víc.

 • Rozcestník - Odkazy na různé jiné stránky na téma Tolkien, Středozem, Quenya a tak dále. Není jich zatím moc, ale chystám se časem doplnit takové možnosti jako vyhledávání v odkazech, komentáře, hodnocení a podobně. A odkazy samozřejmě postupně přibývají. Ostatně můžete mě sami na nějaké zajímavé stránky upozornit.icon_wink.gif

 • Články - různé texty, týkající se Tolkienova světa. Jsou rozdělené do několika rubrik:
  Básně - Obsahuje (překvapivě) básně z Pána prstenů.
  Geografie - Mapy a různé další zeměpisné informace o Středozemi.
  Historie - Letopisy a několik úvah nad historickým vývojem v různých částech Tolkienova světa.
  Kalendáře - Kalendářní systémy Středozemě, které používali elfové, lidé a hobiti, a kromě toho také velká srovnávací tabulka jednotlivých kalendářů mezi sebou i s naším kalendářem.
  Písmo - Popis pozoruhodného psacího systému tengwar včetně ukázek použití.
  Quenya - Základní informace o jazyce pro doplnění slovníku; výslovnost, gramatika.
  Různé - ...no, tak různě;-)
  Web - Pár věcí týkajících se Angrenostu a toho, co se tu děje. Pokud se chcete o tomhle webu trochu víc dočíst, podívejte se sem.

 • Dynamické mapy - mapy, které ukazují historický vývoj Gondoru od založení Pelargiru v roce 2350 D.v. až do pádu Saurona na konci Třetího věku a Eriadoru v průběhu Druhého a Třetího věku formou flashové animace, kterou si můžete libovolně přehrávat.
Tak doufám, že vás něco zaujme a že to potom náležitě ohodnotíte v diskusním fóru. Na všechny připomínky se budu snažit odpovídat a případné problémy co nejdřív vyřešit. Pokud chcete, můžete mi i napsat mail.