Úvodník

1. září 2022 - Prý je nějaký nový seriál ze Středozemě, slyšeli jste o tom? No, předpokládám, že nikdo, kdo se aspoň okrajově věnuje světu profesora Tolkiena, to nemohl neslyšet. The Rings of Power, Prsteny moci, návrat do Středozemě a velká seriálová událost letošního roku. Uvidíme. Každopádně web Angrenost se nadále věnuje Tolkienovu legendáriu, světu Středozemě tak, jak o něm Tolkien psal, a na tom žádná adaptace nic nemění. Nicméně přece jen jsem nechtěl tuto událost, kterou dnes tolkienovský svět žije, úplně pominout.

více...

Novinky

 
16. září 2022: Durin III.
Durin III. byl král Durinova lidu. Jako všichni trpaslíci z jeho rodu pojmenovaní Durin dostal toto jméno, protože velmi připomínal vzhledem i povahou Durina I. Nesmrtelného. Trpaslíci ... více»
 
16. září 2022: Óin (král Durinova lidu)
Glóin byl král Durinova lidu v Šedých horách. Byl synem krále Glóina a narodil se roku 2238 v Šedých horách za vlády svého děda Thorina I., který se předtím roku 2210 rozhodl se svým ... více»
 
9. září 2022: Almarian
Almarian byla královna Númenoru, manželka krále Tar-Meneldura. Byla dcerou mořeplavce Vëantura, kapitána královských lodí krále Tar-Elendila, kterému se jako prvnímu z Númenorejců ... více»
 
8. září 2022: Silmariën
Silmariën byla númenorská princezna, nejstarší dcera krále Tar-Elendila, narozená v roce 521 Druhého věku. ... Protože podle tehdy platného nástupnického řádu mohli zdědit Žezlo pouze ... více»
 
6. září 2022: Světlo naděje
Světlo naděje
Světlo Silmarilu neseného Eärendilem jako symbol naděje v průběhu věků: ... Válka hněvu – Eärendil poráží Ancalagona; ... Zrcadlo Galadriel; ... více»
 
5. září 2022: Žezlo Númenoru
Hlavním odznakem královské moci Númenoru nebyla koruna, ale žezlo. Žezlo Númenoru nechal vyrobit už první král Elros Tar-Minyatur a po něm jen nosili všichni králové a vládnoucí ... více»
 
5. září 2022: vládnoucí královna
Vládnoucí královna byl titul královen Númenoru, které byly skutečně vládnoucími panovnicem, nikoli manželkami vládnoucích králů. Nástup vládnoucích královen byl umožněn změnou ... více»
 
5. září 2022: Tar-Elendil
Tar-Elendil byl čtvrtým králem Númenoru. Byl synem krále Tar-Amandila, narodil se v roce 350 Druhého věku. ... Říkalo se mu také Parmaitë, protože vlastní rukou sestavil mnoho knih a ... více»
 
4. září 2022: Vardamir Nólimon
Tar-Vardamir zvaný Nólimon byl druhý král Númenoru. Byl synem Elrose Tar-Minyatura. Narodil se v roce 61 Druhého věku. Říkalo se mu Nólimon, protože jeho hlavní láskou byla starodávná ... více»
 
4. září 2022: Znak silmarilů
Znak silmarilů
Heraldický znak silmarilů. Podle kresby J. R. R. Tolkiena více»
 
2. září 2022: Tar-Amandil
Tar-Amandil byl třetí král Númenoru. Byl synem Vardamira Nólimona a narodil se v roce 192 Druhého věku. ... Měl tři děti, dva syny Elendila a Eärendura a dceru Mairen. ... Když roku 442 ... více»
 
1. září 2022: The Rings of Power
Prý je nějaký nový seriál ze Středozemě, slyšeli jste o tom? No, předpokládám, že nikdo, kdo se aspoň okrajově věnuje světu profesora Tolkiena, to nemohl neslyšet. The Rings of ... více»
 
1. září 2022: Andustar
Andustar byl západní z pěti výběžků Númenoru a zároveň název jednoho z krajů, na něž bylo království členěno, který pokrýval severozápadní část ostrova. Jméno Andustar ... více»
 
31. srpen 2022: Tar-Míriel
Tar-Míriel byla númenorská královna. Je popisována jako nejkrásnější z númenorských královen, sličnější než stříbro, slonovina nebo perly. Podle práva se měla stát čtvrtou ... více»
 
31. srpen 2022: král Númenoru
Král Númenoru (adûnajsky Âru n'Adûnâi) byl titul panovníků Númenoru z Elrosova rodu. Dvacet dva z nich byli králové a tři vládnoucí královny. Řada králů trvala 3287 let po většinu ... více»
 
31. srpen 2022: Ar-Sakalthôr
Ar-Sakalthôr byl dvaadvacátý král Númenoru na počátku čtvrtého tisíciletí Druhého věku. ... Význam jména Sakalthôr není jasný, ale pokud má stejný význnam jako quenijská podoba ... více»
 
30. srpen 2022: Ar-Zimrathôn
Ar-Zimrathôn byl dvacátý první král Númenoru, který vládl na přelomu 3. a 4. tisíciletí Druhého věku. ... Jméno Zimrathôn může znamenat „sběratel drahokamů“ nebo „mnoho ... více»
 
29. srpen 2022: Tři kamenní zlobři
Tři kamenní zlobři
Tři zkamenělí zlobři, jak na ně narazil Frodo a jeho společníci. více»
 
29. srpen 2022: Tar-Ardamin
Tar-Ardamin byl devatenáctý král Númenoru. ... Význam jména Ardamin není zcela jednoznačný; první část je zajisté Arda „svět“, druhá část může odkazovat na min(don) „věž“ ... více»
 
26. srpen 2022: Tar-Calmacil
Tar-Calmacil byl osmnáctým králem Númenoru. Byl synem krále Tar-Alcarina, narodil se roku 2516 Druhého věku, za vlády svého praděda Tar-Telemmaitëa. Jméno Calmacil znamená "zářivý ... více»
kanál Atom Atom
Tři kamenní zlobřiZačarovaná řekaNa zahradě Dna pytleTom a ZlatěnkaLothlórien

Info

Vítám vás v Angrenostu

Jak jistě nemusím dvakrát zdůrazňovat, právě jste zavítali na web věnovaný úžasnému světu, který vytvořil profesor Tolkien. Angrenost si klade za cíl být dobrým zdrojem informací o tomto světě - nesnaží se být úplně všeobsahující (to by dost dobře nešlo), ani se nespecializuje výhradně na nějaký konkrétní aspekt Tolkienova světa (takových stránek je mnoho); najdete tady prostě ty věci, které mě nějak oslovily a o kterých jsem usoudil, že by stály za zpracování. Nicméně mezi tím, co tady najdete je myslím několik záležitostí, které jsou opravdu ojedinělé a nejspíš je v podobném provedení nenajdete nikde jinde. Taky jsem si s nimi dal docela dost práce. Mám na mysli například geografickou encyklopedii Středozemě včetně mapek ke každému místu, česko-quenijský a quenijsko-český slovník, dynamickou mapu, nebo třeba ilustrace. Abyste ale měli nějakou celkovou představu, na co všechno zhruba můžete na Angrenostu narazit, můžete se podívat na následující přehled:
 • Encyklopedie - encyklopedie míst, postav, zvířat, věcí, událostí, jazyků a různých dalších záležitostí Středozemě i celeého Tolkienova světa. Zatím tam samozřejmě není zdaleka vše, ale pomalu (ale jistě) seznam rozšiřuji. Ke každému záznamu je kratší či delší popis, záleží samozřejmě kolik se toho o daném tématu ví. A občas jsou dokonce i ilustrace. U každého místa je také mapka, která ukazuje jeho polohu v rámci Středozemě.
  Pokud se zaregistrujete jako uživatel, budete mít také možnost encyklopedii samo doplnit, to znamená rozšířit texty, které tu už jsou, případně přidat nové, podobně jako na Wikipedii. Takže pokud vám tady něco chybí, je na vás, abyste informace doplnili.

 • Galerie ilustrací - U některých míst v encyklopedii můžete najít ilustrace - vesměs mojí výrobyicon_smile.gif. Pokud je chcete vidět všechny pohromadě, můžete se podívat do Galerie ilustrací, kde je všechny máte a u nich i odkazy zpátky na související články v encyklopedii. Doufám, že se vám budou obrázky líbit - samozřejmě že Tolkien byl velkou inspirací pro mnoho malířů, takže i na internetu můžete najít spoustu obrázků ze Středozemě a celého Tolkienova světa, z nichž mnoho je skutečně profesionálních, ale tady si zase můžete být jisti, že obrázky, které tu najdete, jsou originální a hned jinde je nenajdete.

 • Česko-quenijský a quenijsko-český slovník - Zajímá vás Quenya - vznešená elfština? Tady můžete využít on-line slovník, u se dají jednak klasicky vyhledávat slova v abecedním seznamu, ale máte také možnost napsat hledané slovo a slovník už sám vyhledá všechny výskyty a překlady; tak, jak je to na internetu běžné například u anglicko-českých slovníků. Nevím, jestli nějaký takový anglicko-quenijský slovník existuje, ale jsem si skoro jistý, že neexistuje česko-quenijskýicon_smile.gif. Tak doufám, že to oceníte, taky dalo docela práci všechno naprogramovat, a hlavně naplnit databázi. Netvrdím samozřejmě, že slovník je naprosto bez chyby; s překladem je to někdy těžké a vycházel jsem z několika zdrojů, a proto ocením případné lingvistické připomínky nebo další rozšíření slovní zásoby.

 • Diskusní fórum - po nesmělých začátcích to v poslední době k mojí radosti začalo v diskusním fóru opravdu žít. Takže ať už chcete napsat nějakou připomínku k webu, zeptat se na nějaký problém z Tolkienova světa nebo cokoliv jiného, neváhejte napsat - odpovědi se vám určitě dostane. A když už budete psát, tak se rovnou zaregistrujte. Nic vám to neudělá;-) a naopak si budete moci přidat ke svému jménu libovolný obrázek a pro registrované uživatele je tu i pár dalších vychytávek. A bude ještě víc.

 • Rozcestník - Odkazy na různé jiné stránky na téma Tolkien, Středozem, Quenya a tak dále. Není jich zatím moc, ale chystám se časem doplnit takové možnosti jako vyhledávání v odkazech, komentáře, hodnocení a podobně. A odkazy samozřejmě postupně přibývají. Ostatně můžete mě sami na nějaké zajímavé stránky upozornit.icon_wink.gif

 • Články - různé texty, týkající se Tolkienova světa. Jsou rozdělené do několika rubrik:
  Básně - Obsahuje (překvapivě) básně z Pána prstenů.
  Geografie - Mapy a různé další zeměpisné informace o Středozemi.
  Historie - Letopisy a několik úvah nad historickým vývojem v různých částech Tolkienova světa.
  Kalendáře - Kalendářní systémy Středozemě, které používali elfové, lidé a hobiti, a kromě toho také velká srovnávací tabulka jednotlivých kalendářů mezi sebou i s naším kalendářem.
  Písmo - Popis pozoruhodného psacího systému tengwar včetně ukázek použití.
  Quenya - Základní informace o jazyce pro doplnění slovníku; výslovnost, gramatika.
  Různé - ...no, tak různě;-)
  Web - Pár věcí týkajících se Angrenostu a toho, co se tu děje. Pokud se chcete o tomhle webu trochu víc dočíst, podívejte se sem.

 • Dynamické mapy - mapy, které ukazují historický vývoj Gondoru od založení Pelargiru v roce 2350 D.v. až do pádu Saurona na konci Třetího věku a Eriadoru v průběhu Druhého a Třetího věku formou flashové animace, kterou si můžete libovolně přehrávat.
Tak doufám, že vás něco zaujme a že to potom náležitě ohodnotíte v diskusním fóru. Na všechny připomínky se budu snažit odpovídat a případné problémy co nejdřív vyřešit. Pokud chcete, můžete mi i napsat mail.

Můžete také navštívit facebookovou stránku Angrenost.cz nebo Matěj Čadil Art & Design zaměřenou na mou uměleckou tvorbu, případně též na Instagramu matejcadil.art.