Úvodník

27. červenec 2020 - Nějaký čas jsem tu zanedbal doplňování obrázků do galerie. i když jsem během posledních pár let až tak moc nových ilustrací nevytvořil, ta přece jenom nějaké ano, a to především díky výzvě Inktober, které jsem se zúčastnil už dvakrát, v roce 2018 a 2019.

více...

Novinky

 
27. listopad 2021: Vili Potměchuť
Vili Potměchuť byl člověk z Hůrky, který žil v posledním domě u Jižní brány. Mezi poctivými občany Hůrky měl špatnou pověst; byl nedůvěryhodný a známý tím, že za peníze se ... více»
 
27. listopad 2021: U Zeleného draka
U Zeleného draka
Hostinec U Zeleného draka v Povodí více»
 
27. listopad 2021: U Zeleného draka
Hostinec U Zeleého draka byl jedním z mnoha hostinců v Kraji. Stál se v Povodí u Povodské cesty a byl poslední stavení směrem k Hobitínu – nacházel se jednu míli od mostu přes Vodu v ... více»
 
26. listopad 2021: Morgai
Morgai byl horský hřeben v Mordoru, který běžel souběžně s hlavním pásmem severní části Ephel Dúath po jeho východní straně. ... Hřeben Morgai byl mnohem nižší než vrcholky Ephel ... více»
 
26. listopad 2021: bitva u brodů Erui
Bitva u brodů Erui byla poslední bitva příbuzenského sváru v Gondoru. ... Roku 1447 se právoplatný král Eldacar navrátil do Gondoru v čele armády sestávající ze Seveřanů z Rhovanionu ... více»
 
25. listopad 2021: Skončila anketa ' Kam byste v Kraji nebo v Hůrce nejradši zašli na pivo?'
Výsledky vypadají takto: ' K Zelenému drakovi v Povodí' - 48%; ' Ke Skákavému poníkovi v Hůrce' - 40%; ' K Břečťanu v Hobitíně' - 5%; ' K Plovoucí kládě v Žabovřeskách' - 3%; ' K Mostu u Brandyvíny' - 2%; ' Ke Zlatému bidýlku v Pařezově' - 1%;
 
1. listopad 2021: mohyloví duchové
Mohyloví duchové byli zlí duchové, kteří obývali mohyly na Tyrn Gorthad (Mohylových vrších) a ovládali kosti pohřbených mrtvých. Jejich podstata je neznámá, mohlo jít o padlé Maiar, ... více»
 
1. listopad 2021: V mohyle
V mohyle
V mohyle: Frodo bojuje proti mohylovému duchovi, který se chystá rituálně zabít Sama, Smíška a Pipina více»
 
19. říjen 2021: Samova zahradnická krabička
Samova zahradnická krabička
Samova zahradnická krabička více»
 
19. říjen 2021: Ghan-buri-Ghan
Ghan-buri-Ghan
Ghân-buri-Ghân více»
kanál Atom Atom
Frodova oslava na rozloučenouEärendilova hvězdaThingol a MelianHobitín

Info

Vítám vás v Angrenostu

Jak jistě nemusím dvakrát zdůrazňovat, právě jste zavítali na web věnovaný úžasnému světu, který vytvořil profesor Tolkien. Angrenost si klade za cíl být dobrým zdrojem informací o tomto světě - nesnaží se být úplně všeobsahující (to by dost dobře nešlo), ani se nespecializuje výhradně na nějaký konkrétní aspekt Tolkienova světa (takových stránek je mnoho); najdete tady prostě ty věci, které mě nějak oslovily a o kterých jsem usoudil, že by stály za zpracování. Nicméně mezi tím, co tady najdete je myslím několik záležitostí, které jsou opravdu ojedinělé a nejspíš je v podobném provedení nenajdete nikde jinde. Taky jsem si s nimi dal docela dost práce. Mám na mysli například geografickou encyklopedii Středozemě včetně mapek ke každému místu, česko-quenijský a quenijsko-český slovník, dynamickou mapu, nebo třeba ilustrace. Abyste ale měli nějakou celkovou představu, na co všechno zhruba můžete na Angrenostu narazit, můžete se podívat na následující přehled:
 • Encyklopedie - encyklopedie míst, postav, zvířat, věcí, událostí, jazyků a různých dalších záležitostí Středozemě i celeého Tolkienova světa. Zatím tam samozřejmě není zdaleka vše, ale pomalu (ale jistě) seznam rozšiřuji. Ke každému záznamu je kratší či delší popis, záleží samozřejmě kolik se toho o daném tématu ví. A občas jsou dokonce i ilustrace. U každého místa je také mapka, která ukazuje jeho polohu v rámci Středozemě.
  Pokud se zaregistrujete jako uživatel, budete mít také možnost encyklopedii samo doplnit, to znamená rozšířit texty, které tu už jsou, případně přidat nové, podobně jako na Wikipedii. Takže pokud vám tady něco chybí, je na vás, abyste informace doplnili.

 • Galerie ilustrací - U některých míst v encyklopedii můžete najít ilustrace - vesměs mojí výrobyicon_smile.gif. Pokud je chcete vidět všechny pohromadě, můžete se podívat do Galerie ilustrací, kde je všechny máte a u nich i odkazy zpátky na související články v encyklopedii. Doufám, že se vám budou obrázky líbit - samozřejmě že Tolkien byl velkou inspirací pro mnoho malířů, takže i na internetu můžete najít spoustu obrázků ze Středozemě a celého Tolkienova světa, z nichž mnoho je skutečně profesionálních, ale tady si zase můžete být jisti, že obrázky, které tu najdete, jsou originální a hned jinde je nenajdete.

 • Česko-quenijský a quenijsko-český slovník - Zajímá vás Quenya - vznešená elfština? Tady můžete využít on-line slovník, u se dají jednak klasicky vyhledávat slova v abecedním seznamu, ale máte také možnost napsat hledané slovo a slovník už sám vyhledá všechny výskyty a překlady; tak, jak je to na internetu běžné například u anglicko-českých slovníků. Nevím, jestli nějaký takový anglicko-quenijský slovník existuje, ale jsem si skoro jistý, že neexistuje česko-quenijskýicon_smile.gif. Tak doufám, že to oceníte, taky dalo docela práci všechno naprogramovat, a hlavně naplnit databázi. Netvrdím samozřejmě, že slovník je naprosto bez chyby; s překladem je to někdy těžké a vycházel jsem z několika zdrojů, a proto ocením případné lingvistické připomínky nebo další rozšíření slovní zásoby.

 • Diskusní fórum - po nesmělých začátcích to v poslední době k mojí radosti začalo v diskusním fóru opravdu žít. Takže ať už chcete napsat nějakou připomínku k webu, zeptat se na nějaký problém z Tolkienova světa nebo cokoliv jiného, neváhejte napsat - odpovědi se vám určitě dostane. A když už budete psát, tak se rovnou zaregistrujte. Nic vám to neudělá;-) a naopak si budete moci přidat ke svému jménu libovolný obrázek a pro registrované uživatele je tu i pár dalších vychytávek. A bude ještě víc.

 • Rozcestník - Odkazy na různé jiné stránky na téma Tolkien, Středozem, Quenya a tak dále. Není jich zatím moc, ale chystám se časem doplnit takové možnosti jako vyhledávání v odkazech, komentáře, hodnocení a podobně. A odkazy samozřejmě postupně přibývají. Ostatně můžete mě sami na nějaké zajímavé stránky upozornit.icon_wink.gif

 • Články - různé texty, týkající se Tolkienova světa. Jsou rozdělené do několika rubrik:
  Básně - Obsahuje (překvapivě) básně z Pána prstenů.
  Geografie - Mapy a různé další zeměpisné informace o Středozemi.
  Historie - Letopisy a několik úvah nad historickým vývojem v různých částech Tolkienova světa.
  Kalendáře - Kalendářní systémy Středozemě, které používali elfové, lidé a hobiti, a kromě toho také velká srovnávací tabulka jednotlivých kalendářů mezi sebou i s naším kalendářem.
  Písmo - Popis pozoruhodného psacího systému tengwar včetně ukázek použití.
  Quenya - Základní informace o jazyce pro doplnění slovníku; výslovnost, gramatika.
  Různé - ...no, tak různě;-)
  Web - Pár věcí týkajících se Angrenostu a toho, co se tu děje. Pokud se chcete o tomhle webu trochu víc dočíst, podívejte se sem.

 • Dynamické mapy - mapy, které ukazují historický vývoj Gondoru od založení Pelargiru v roce 2350 D.v. až do pádu Saurona na konci Třetího věku a Eriadoru v průběhu Druhého a Třetího věku formou flashové animace, kterou si můžete libovolně přehrávat.
Tak doufám, že vás něco zaujme a že to potom náležitě ohodnotíte v diskusním fóru. Na všechny připomínky se budu snažit odpovídat a případné problémy co nejdřív vyřešit. Pokud chcete, můžete mi i napsat mail.