Úvodník

8. leden 2016 - Tak po třech letech opět přišla zima, aniž bychom se před Vánoci dočkali premiéry nového dílu Hobita. Je docela zajímavé sledovat, jak se vydání filmů projevuje na přístupu lidí ke světu J. R. R. Tolkiena. Na jednu stranu to přináší ohromnou vlnu všeobecného zájmu, což platilo zejména o filmové trilogii Pán prstenů, kdy se Středozemě poprvé dostala ze stránek knih na plátna kin (nepočítáme-li pozapomenuté staré pokusy). Každý najednou věděl, kdo je to Gandalf, Frodo a Aragorn, prodávaly se hromady reklamních předmětů, lidé se převlékali do kostýmů, kreslily se obrázky, vznikaly spousty webů a dokonce fanouškovské filmy, ať už parodie či vážně míněné. A něco podobného se v menší míře opakovalo nyní s filmovou trilogií podle Hobita.

více...

Novinky

 
2. únor 2016: Skončila anketa 'Který z těchto obrázků králů Gondoru se vám nejvíc líbí?'
Výsledky vypadají takto: ' Atanatar II. Gondorský ' - 32%; ' Narmacil I. Gondorský ' - 24%; ' Calmacil Gondorský ' - 24%; ' Rómendacil II. Gondorský ' - 20%;
 
28. leden 2016: Gandalf Sněhobílý
Gandalf Sněhobílý
Zima v Kraji roku 1440 Krajového letopočtu. Napadl sníh, a tak Faramir Bral a Zlatovláska Zahradníčková postavili sněhuláka podle onoho starého čaroděje, kterého znají z vyprávění ... více»
 
15. leden 2016: Turgon (správce Gondoru)
Turgon byl dvacátý čtvrtý vládnoucí správce Gondoru, vládl v letech 2914-2953. Byl synem správce Túrina II., narodil se roku 2855, za vlády svého praděda Belecthora II.. Tak jako mnoho ... více»
 
13. leden 2016: Východňané
V rozsáhlých nezmapovaných zemích na Východě Středozemě žilo mnoho národů, které byly souhrnně označovány jako Východňané. ... Poprvé Východňané vstupují do historie v Prvním ... více»
 
13. leden 2016: Dúnedain z Gondoru
Dúnedain čili Dúnadané z Gondoru byla jedna ze tří hlavních skupin Dúnedain, která vznikla ve Středozemi na konci Druhého věku po Pádu Númenoru (další byli Dúnedain z Arnoru a ... více»
 
13. leden 2016: Dúnedain z Arnoru
Dúnedain čili Dúnadané z Arnoru byla jedna ze tří hlavních skupin Dúnedain, která vznikla ve Středozemi na konci Druhého věku po Pádu Númenoru (další byli Dúnedain z Gondoru a ... více»
 
8. leden 2016: Po hobití filmové trilogii
Tak po třech letech opět přišla zima, aniž bychom se před Vánoci dočkali premiéry nového dílu Hobita. Je docela zajímavé sledovat, jak se vydání filmů projevuje na přístupu lidí ke ... více»
 
8. leden 2016: Beregond (správce Gondoru)
Beregond byl dvacátým správcem Gondoru. Byl synem správce Berena, narodil se roku 2700 za vlády svého děda správce Egalmotha. ... Za vlády Beregondova otce správce Berena v roce 2758 byl ... více»
 
7. leden 2016: Ruce krále jsou ruce uzdravitele
Ruce krále jsou ruce uzdravitele
Aragorn v Domech uzdravování pečuje o Éowyn (přihlíží Éomer a Gandalf).Ilustrace starého gondorského rčení, že ruce krále jsou ruce uzdravitele více»
 
23. prosinec 2015: Erendis
Erendis byla dcerou Beregara a Núneth. Oplývala typickými rysy Bëorova domu (štíhlá postava, tmavé vlasy a jasné šedé oči). V otci Beregarovi kolovala krev Bëorových potomků, ačkoliv ... více»
kanál Atom Atom
Královská svatba na NúmenoruGondolin v plné slávěDor DínenHůreckoDolany

Info

Vítám vás v Angrenostu

Jak jistě nemusím dvakrát zdůrazňovat, právě jste zavítali na web věnovaný úžasnému světu, který vytvořil profesor Tolkien. Angrenost si klade za cíl být dobrým zdrojem informací o tomto světě - nesnaží se být úplně všeobsahující (to by dost dobře nešlo), ani se nespecializuje výhradně na nějaký konkrétní aspekt Tolkienova světa (takových stránek je mnoho); najdete tady prostě ty věci, které mě nějak oslovily a o kterých jsem usoudil, že by stály za zpracování. Nicméně mezi tím, co tady najdete je myslím několik záležitostí, které jsou opravdu ojedinělé a nejspíš je v podobném provedení nenajdete nikde jinde. Taky jsem si s nimi dal docela dost práce. Mám na mysli například geografickou encyklopedii Středozemě včetně mapek ke každému místu, česko-quenijský a quenijsko-český slovník, dynamickou mapu, nebo třeba ilustrace. Abyste ale měli nějakou celkovou představu, na co všechno zhruba můžete na Angrenostu narazit, můžete se podívat na následující přehled:
 • Encyklopedie - encyklopedie míst, postav, zvířat, věcí, událostí, jazyků a různých dalších záležitostí Středozemě i celeého Tolkienova světa. Zatím tam samozřejmě není zdaleka vše, ale pomalu (ale jistě) seznam rozšiřuji. Ke každému záznamu je kratší či delší popis, záleží samozřejmě kolik se toho o daném tématu ví. A občas jsou dokonce i ilustrace. U každého místa je také mapka, která ukazuje jeho polohu v rámci Středozemě.
  Pokud se zaregistrujete jako uživatel, budete mít také možnost encyklopedii samo doplnit, to znamená rozšířit texty, které tu už jsou, případně přidat nové, podobně jako na Wikipedii. Takže pokud vám tady něco chybí, je na vás, abyste informace doplnili.

 • Galerie ilustrací - U některých míst v encyklopedii můžete najít ilustrace - vesměs mojí výrobyicon_smile.gif. Pokud je chcete vidět všechny pohromadě, můžete se podívat do Galerie ilustrací, kde je všechny máte a u nich i odkazy zpátky na související články v encyklopedii. Doufám, že se vám budou obrázky líbit - samozřejmě že Tolkien byl velkou inspirací pro mnoho malířů, takže i na internetu můžete najít spoustu obrázků ze Středozemě a celého Tolkienova světa, z nichž mnoho je skutečně profesionálních, ale tady si zase můžete být jisti, že obrázky, které tu najdete, jsou originální a hned jinde je nenajdete.

 • Česko-quenijský a quenijsko-český slovník - Zajímá vás Quenya - vznešená elfština? Tady můžete využít on-line slovník, u se dají jednak klasicky vyhledávat slova v abecedním seznamu, ale máte také možnost napsat hledané slovo a slovník už sám vyhledá všechny výskyty a překlady; tak, jak je to na internetu běžné například u anglicko-českých slovníků. Nevím, jestli nějaký takový anglicko-quenijský slovník existuje, ale jsem si skoro jistý, že neexistuje česko-quenijskýicon_smile.gif. Tak doufám, že to oceníte, taky dalo docela práci všechno naprogramovat, a hlavně naplnit databázi. Netvrdím samozřejmě, že slovník je naprosto bez chyby; s překladem je to někdy těžké a vycházel jsem z několika zdrojů, a proto ocením případné lingvistické připomínky nebo další rozšíření slovní zásoby.

 • Diskusní fórum - po nesmělých začátcích to v poslední době k mojí radosti začalo v diskusním fóru opravdu žít. Takže ať už chcete napsat nějakou připomínku k webu, zeptat se na nějaký problém z Tolkienova světa nebo cokoliv jiného, neváhejte napsat - odpovědi se vám určitě dostane. A když už budete psát, tak se rovnou zaregistrujte. Nic vám to neudělá;-) a naopak si budete moci přidat ke svému jménu libovolný obrázek a pro registrované uživatele je tu i pár dalších vychytávek. A bude ještě víc.

 • Rozcestník - Odkazy na různé jiné stránky na téma Tolkien, Středozem, Quenya a tak dále. Není jich zatím moc, ale chystám se časem doplnit takové možnosti jako vyhledávání v odkazech, komentáře, hodnocení a podobně. A odkazy samozřejmě postupně přibývají. Ostatně můžete mě sami na nějaké zajímavé stránky upozornit.icon_wink.gif

 • Články - různé texty, týkající se Tolkienova světa. Jsou rozdělené do několika rubrik:
  Básně - Obsahuje (překvapivě) básně z Pána prstenů.
  Geografie - Mapy a různé další zeměpisné informace o Středozemi.
  Historie - Letopisy a několik úvah nad historickým vývojem v různých částech Tolkienova světa.
  Kalendáře - Kalendářní systémy Středozemě, které používali elfové, lidé a hobiti, a kromě toho také velká srovnávací tabulka jednotlivých kalendářů mezi sebou i s naším kalendářem.
  Písmo - Popis pozoruhodného psacího systému tengwar včetně ukázek použití.
  Quenya - Základní informace o jazyce pro doplnění slovníku; výslovnost, gramatika.
  Různé - ...no, tak různě;-)
  Web - Pár věcí týkajících se Angrenostu a toho, co se tu děje. Pokud se chcete o tomhle webu trochu víc dočíst, podívejte se sem.

 • Dynamické mapy - mapy, které ukazují historický vývoj Gondoru od založení Pelargiru v roce 2350 D.v. až do pádu Saurona na konci Třetího věku a Eriadoru v průběhu Druhého a Třetího věku formou flashové animace, kterou si můžete libovolně přehrávat.
Tak doufám, že vás něco zaujme a že to potom náležitě ohodnotíte v diskusním fóru. Na všechny připomínky se budu snažit odpovídat a případné problémy co nejdřív vyřešit. Pokud chcete, můžete mi i napsat mail.