Úvodník

19. prosinec 2016 - Chtěli byste vidět několik mých tolkienovských obrázků naživo? Příležitost budete mít ve dnech 20.-22. ledna 2017 v rámci nadcházejícího víkendového Tolkienconu, který se koná v prostorách ZŠ Grafická v Praze na Smíchově.

Uskuteční se tam společná výstava ilustrací od několika autorů Svět J. R. R. Tolkiena v obrazech, kterou organizuje blog Minas Maenas. Jedná se o první velký počin Minas Maenas, ale pokud se zdaří, mohla by z výstavy vzniknout každoroční tradice.

více...

Novinky

 
17. únor 2017: Bereg
Bereg byl synem barana z bëorova domu. narodil se v estoladu Když se stal pánem bëorova Jeho strýc boromir, spolu s amlachem zoorganizovsli vzpouru proti boromirovi a odvedl mnoho edain do ... více»
 
17. únor 2017: Boromir (pán Ladrosu)
Boromir byl synem Barana a otcem bregora. Byl také prvním pánem ladrosu a šestým pánem bëoriva domu. Narodil se v estoladu a tam se stal taky pánem bëorova domu. Roku 350 odvedl bëoruv lid ... více»
 
16. únor 2017: Aglahad
Aglahad byl devatenáctý kníže Dol Amtrothu. Narodil se roku 2827. Byl potomkem Galadora, prvního knížete Dol Amrothu, syna Imrazôra a elfky Mithrellas. ... V roce 2885 Gondor čelil velkému ... více»
 
12. únor 2017: Dlouhovousáči
Dlouhovousáči je jeden ze sedmi původních skupin trpaslíků, jejich praotcem je Durin I.. Byli ze všech druhů trpaslíků nejvýznamnější, protože Durin byl nejstarším z praotců, a ... více»
 
8. únor 2017: Beldir
Beldir byl muž z Bëorova domu. Byl synem Belena, mladšího syna Bëora starého. ... Měl syna Belemira, který se oženil s moudrou Adanel z Marachova rodu. Jejich synem byl Beren, jehož vnukem ... více»
 
17. leden 2017: Skončila anketa 'Který z lesů Středozemě konce Třetího věku byste nejraději navštívili?'
Výsledky vypadají takto: 'Lórien;- 55%; 'Fangorn;- 29%; 'Temný hvozd;- 9%; 'Starý hvozd;- 6%; 'nějaký jiný' - 1%; 'Drúadanský hvozd;- 0%; 'Hustoles;- 0%;
 
12. leden 2017: Galdor z Přístavů
Galdor byl elf, který žil ve Třetím věku v Šedých přístavech s Círdanem. Byl pravděpodobně Sinda, ale o jeho původu není nic více známo. Stojí za zmínku, že v Prvním věku žil v ... více»
 
11. leden 2017: Bílá rada
Bílá rada byla rada moudrých osob ve Středozemi, která se scházela nepravidelně podle potřeby a jejím cílem bylo sjednocovat a koordinovat síly Západu a svobodných národů v boji proti ... více»
 
10. leden 2017: Borin
Borin byl trpaslík z královského rodu Durinova lidu. Byl druhým synem krále Náina II. a mladším bratrem Dáina I.. Sám měl jednoho syna, Farina. ... Borin žil spolu se svým bratrem, ... více»
 
30. prosinec 2016: král Rhovanionu
Král Rhovanionu byl titul, který pro sebe zavedl Vidugavia, nejmocnější z knížat Seveřanů, ve 13. století Třetího věku. Přestože byl nejmocnější z vládců Seveřanů, ... více»
kanál Atom Atom
Modré horyCerin AmrothEldalondëHůreckoKřižovatka v Ithilienu

Info

Vítám vás v Angrenostu

Jak jistě nemusím dvakrát zdůrazňovat, právě jste zavítali na web věnovaný úžasnému světu, který vytvořil profesor Tolkien. Angrenost si klade za cíl být dobrým zdrojem informací o tomto světě - nesnaží se být úplně všeobsahující (to by dost dobře nešlo), ani se nespecializuje výhradně na nějaký konkrétní aspekt Tolkienova světa (takových stránek je mnoho); najdete tady prostě ty věci, které mě nějak oslovily a o kterých jsem usoudil, že by stály za zpracování. Nicméně mezi tím, co tady najdete je myslím několik záležitostí, které jsou opravdu ojedinělé a nejspíš je v podobném provedení nenajdete nikde jinde. Taky jsem si s nimi dal docela dost práce. Mám na mysli například geografickou encyklopedii Středozemě včetně mapek ke každému místu, česko-quenijský a quenijsko-český slovník, dynamickou mapu, nebo třeba ilustrace. Abyste ale měli nějakou celkovou představu, na co všechno zhruba můžete na Angrenostu narazit, můžete se podívat na následující přehled:
 • Encyklopedie - encyklopedie míst, postav, zvířat, věcí, událostí, jazyků a různých dalších záležitostí Středozemě i celeého Tolkienova světa. Zatím tam samozřejmě není zdaleka vše, ale pomalu (ale jistě) seznam rozšiřuji. Ke každému záznamu je kratší či delší popis, záleží samozřejmě kolik se toho o daném tématu ví. A občas jsou dokonce i ilustrace. U každého místa je také mapka, která ukazuje jeho polohu v rámci Středozemě.
  Pokud se zaregistrujete jako uživatel, budete mít také možnost encyklopedii samo doplnit, to znamená rozšířit texty, které tu už jsou, případně přidat nové, podobně jako na Wikipedii. Takže pokud vám tady něco chybí, je na vás, abyste informace doplnili.

 • Galerie ilustrací - U některých míst v encyklopedii můžete najít ilustrace - vesměs mojí výrobyicon_smile.gif. Pokud je chcete vidět všechny pohromadě, můžete se podívat do Galerie ilustrací, kde je všechny máte a u nich i odkazy zpátky na související články v encyklopedii. Doufám, že se vám budou obrázky líbit - samozřejmě že Tolkien byl velkou inspirací pro mnoho malířů, takže i na internetu můžete najít spoustu obrázků ze Středozemě a celého Tolkienova světa, z nichž mnoho je skutečně profesionálních, ale tady si zase můžete být jisti, že obrázky, které tu najdete, jsou originální a hned jinde je nenajdete.

 • Česko-quenijský a quenijsko-český slovník - Zajímá vás Quenya - vznešená elfština? Tady můžete využít on-line slovník, u se dají jednak klasicky vyhledávat slova v abecedním seznamu, ale máte také možnost napsat hledané slovo a slovník už sám vyhledá všechny výskyty a překlady; tak, jak je to na internetu běžné například u anglicko-českých slovníků. Nevím, jestli nějaký takový anglicko-quenijský slovník existuje, ale jsem si skoro jistý, že neexistuje česko-quenijskýicon_smile.gif. Tak doufám, že to oceníte, taky dalo docela práci všechno naprogramovat, a hlavně naplnit databázi. Netvrdím samozřejmě, že slovník je naprosto bez chyby; s překladem je to někdy těžké a vycházel jsem z několika zdrojů, a proto ocením případné lingvistické připomínky nebo další rozšíření slovní zásoby.

 • Diskusní fórum - po nesmělých začátcích to v poslední době k mojí radosti začalo v diskusním fóru opravdu žít. Takže ať už chcete napsat nějakou připomínku k webu, zeptat se na nějaký problém z Tolkienova světa nebo cokoliv jiného, neváhejte napsat - odpovědi se vám určitě dostane. A když už budete psát, tak se rovnou zaregistrujte. Nic vám to neudělá;-) a naopak si budete moci přidat ke svému jménu libovolný obrázek a pro registrované uživatele je tu i pár dalších vychytávek. A bude ještě víc.

 • Rozcestník - Odkazy na různé jiné stránky na téma Tolkien, Středozem, Quenya a tak dále. Není jich zatím moc, ale chystám se časem doplnit takové možnosti jako vyhledávání v odkazech, komentáře, hodnocení a podobně. A odkazy samozřejmě postupně přibývají. Ostatně můžete mě sami na nějaké zajímavé stránky upozornit.icon_wink.gif

 • Články - různé texty, týkající se Tolkienova světa. Jsou rozdělené do několika rubrik:
  Básně - Obsahuje (překvapivě) básně z Pána prstenů.
  Geografie - Mapy a různé další zeměpisné informace o Středozemi.
  Historie - Letopisy a několik úvah nad historickým vývojem v různých částech Tolkienova světa.
  Kalendáře - Kalendářní systémy Středozemě, které používali elfové, lidé a hobiti, a kromě toho také velká srovnávací tabulka jednotlivých kalendářů mezi sebou i s naším kalendářem.
  Písmo - Popis pozoruhodného psacího systému tengwar včetně ukázek použití.
  Quenya - Základní informace o jazyce pro doplnění slovníku; výslovnost, gramatika.
  Různé - ...no, tak různě;-)
  Web - Pár věcí týkajících se Angrenostu a toho, co se tu děje. Pokud se chcete o tomhle webu trochu víc dočíst, podívejte se sem.

 • Dynamické mapy - mapy, které ukazují historický vývoj Gondoru od založení Pelargiru v roce 2350 D.v. až do pádu Saurona na konci Třetího věku a Eriadoru v průběhu Druhého a Třetího věku formou flashové animace, kterou si můžete libovolně přehrávat.
Tak doufám, že vás něco zaujme a že to potom náležitě ohodnotíte v diskusním fóru. Na všechny připomínky se budu snažit odpovídat a případné problémy co nejdřív vyřešit. Pokud chcete, můžete mi i napsat mail.