Encyklopedie


Noldor

Tatyar, Golodhrim, Hloubaví elfové, Golug, Nómin

Deep Elves


Noldor je jeden velkých rodu elfů. Jejich praotcové byli Tata a Tatië, druhý pár elfů probuzených v Cuiviénenu. Patří mezi elfy světla, Calaquendi, neboť při výzvě Valar je následovali do Valinoru v druhém zástupu vedeným Finwem, který se stal jejich prvním velekrálem.

Jejich jméno v quenjštině je Noldor, v sindarštině Golodhrim, tedy moudří (ve smyslu poznání, nikoliv prozíravosti). Ve Valinoru se stali nejbližšími Aulëmu a on je mnohému naučil. Nejzručnějším řemeslníkem byl Finweho syn Fëanor a jeho největším dílem byly silmarily. Po rozvázání Melkorova zajetí jeho vliv byl největší rovněž na Noldor a ač je něčemu přiučil, hlavně je poblouznil a mimojiné započli (tajně) vyrábět zbraně. Toto poblouznění vyvolalo jejich návrat do Beleriandu.

Noldor při cestě do Beleriandu zvolili cestu přes moře, ale Teleri jim nechtěli vydat své lodě a tak si je Noldor vzali násilím. I proto na okraji temné pustiny Aramanu na severním konci Valinoru je Mandos "proklel". Finarfin se svým zástupem opustil zbytek Noldor a vrátil se do Valinoru. Zbytek však putoval dál. Fëanor, hlavní vůdce tohoto putování a jeden z největších mezi Noldor, však se svými syny přeplul po moři a lodě spálil, zbytek Noldor tak šel nehostinými a mrazivými končinami Helcaraxë, kde mnozí zahynuli. Ti dorazili v okamžiku kdy poprvé vyšel měsíc.

Pak Noldor celý První sluneční věk válčili s Melkorem/Morgothem. Nejdřív ho drtivě porazili a obklíčili jeho tvrz Angband. Při tom ale zahynul Argon. Král Sindar z Doriathu Elu Thingol jim dal země, kam jeho moc až tak nesahala. Fingolfin a jeho syn Fingon sídlili v Hithlumu a Dor-Lóminu. Další Fingolfinův syn Turgon se zabydlel v Nevrastu, později přesídlil do skrytého Gondolinu. Jeho sestra Aredhel žila s ním, ale později se zabydlela v Nan Elmothu. Finarfinův syn Finrod sídlil nejdříve na Tol Sirionu, ale později se usadil v Nargothrondu a ovládal území široko daleko. Angrod a Aegnor, další synové mírného Finarfina, sídlili v Dorthonionu, na dohled od Angbandu. Jejich sestra Galadriel bydlela většinou u svých příbuzných v Doriathu. Fëanorovi synové žili v severovýchodním Beleriandu a Thargelionu, nejstarší Maedhros si za sídlo zvolil Himring. Pak byli Noldor postupně Morgothem poráženi, každičké jejich město bylo zničeno. Nakonec je přece jenom zachránili Valar a dovolili jim odplout na západ. Ti, kteří nechtěli, sídlili v Lindonu, ale postupně také odplovali.

Velekrálem Noldor v Druhého věku byl Gil-galad, jenž zahynul ve válce Posledního spojenectví. Z významných členů Noldorského královského rodu přežila ve Středozemi ve Druhém a Třetím věku pouze Galadriel. Další známí Noldor z pozdějších věků jsou Gildor, Glorfindel a Erestor. Podíl noldorské krve měli díky Idril též Eärendil, Elrond a Elros.zpět