Encyklopedie


Fingolfin

Nolofinwë


Bratři - oheň a led Fëanor a Fingolfin. Oheň a led
Znak Fingolfina Heraldický znak Fingolfina. Podle kresby J. R. R. Tolkiena

Fingolfin byl synem Finweho, Velekrále Noldor, který je vedl na Velké pouti a Indis z Vanyar. Měl mladšího bratra Finarfina a staršího nevlastího - Feanora.

Když byl propuštěn Melkor, začal rozsévat mezi Noldor lži a propadli jim i Finweho synouvé, hlavně Feanor. Ten na něj ve Valinoru později tasil meč.

Když Vyhnanci pod vedením Feanora v Aramanu nasedli na bílé lodě Teleri a zakotvili v Losgaru ve Středozemi, Feanor dal lodě spálit a chudáka Fingolfina se svými syny a dcerou a se syny a dcerou Finarfinovými na pospas osudu. Fingolfin a ostatní Vyhnanci ovšem nepatřili k těm, kteří si to nechají líbit. Nevrátili se do Valinoru prosit o milost, ale rázně vyšli vstříc Helcaraxe - Ledové třísti, kterána severu oddělovala Aman od Středozemě. Dlouhé roky strádali a hladověli v nekonečném ledu, ale nakonec se vší slávou přišli. Tehdy byl jmenován Velekrálem.

Fingolfin při Obklíčení Angbandu sídlil v Hithlumu a jeho hlavní pevnost byla Barad Eithel. Po prolomení Obklíčení Angbandu si myslel, že všechny naděje Noldor jsou ztraceny, a vyjel na koni k Angbandu a Melkora vyzval na souboj. A on přišel.

snažil se ho rozmlátit kladivem se jménem Grond. Moc se mu ale nedařilo po dlouhém boji Fingolfina třikrát přitiskl štítem k zemi, ale nezdolný Velekrál Noldor třikrát zase vstal. Ale pak klopýtl a Melkor na něj šlápl celou svou vahou. Fingolfin mu ale ještě z posledních sil udělal na noze takový šrám, že Melkor navždy kulhal. Pak byl udušen.

Melkor jeho tělo zpřelámal a chtěl ho hodit vlkům. Ale v tom přiletěl Thorondor a odnesl Fingolfinovo tělo do Gondolinu. Král Turgon pak pohřbil svého otce v Echoriath.zpět