Encyklopedie


Galdor Vysoký

Galdor the Tall


Galdor byl druhý pán Dor-lóminu. Byl synem a nástupcem Hadora Lórindola. Měl starší sestru Glóredhel a mladšího bratra Gundora. Byl znám svou neobyčejnou výškou, i mezi Edain, což mu vysloužilo přízvisko Galdor Vysoký. Vedl Hadorův lid na vrcholu jeho moci před Nirnaeth Arnoediad

Na velké slavnosti rodů Edain se Galdor oženil s Hareth, zatímco Glóredhel si vzala Haldira; Haldir a Hareth byli děti Halmira, pána Halethina rodu z Brethilu. Galdor a Hareth měli dva syny Húrina a Huora.

V Dagor Bragollach padl jak Hador, tak jeho madší syn Gundor v zadní stráži krále Fingolfina, když kryli jeho ústup. Galdor se tak stal pánem Dor-lóminu.

V té době byli Húrin a Huor na vychování u svých příbuzných v Brethilu. Při boji se skřety byli odříznuti a ztratili se v divočině. Zachránili je orli, kteří je odnesli do skrytého království Gondolinu. Jejich rodina je oplakávala jako mrtvé, ale po roce je orli donesli domů do Dor-lóminu. Nikomu, ani svému otci neprozradili, kde celý rok pobývali, ale Galdor pravdu vytušil.

Po bitvě dorazilo do Dor-lóminu množství uprchlíků z Dorthonionu, který byl obsazen Morgothovými vojsky. Byly to hlavně ženy a děti z Bëorova rodu vedené Emeldir, manželkou Barahirovou. Dvě ženy z Bëorova rodu, Morwen a Rían, se později staly manželkami Galdorových synů.

Sedm let po Dagor Bragollach vyslal Morgoth menší sílu skřetů proti Noldor. Zaútočil na průsmyky v Ered Wethrin, ale Noldor se podařilo jeho útok ubránit. Galdor, který bojoval v obraně Eithel Sirion, však v boji padl. Po něm se stal třetím a posledním pánem Dor-lóminu jeho starší syn Húrin.zpět