Encyklopedie


Hareth


Hareth byla dcera Halmira, pána Haladin v Prvním věku, která se přiženila do Hadorova domu, stala se manželkou Galdora Vysokého, pána Dor-lóminu, a matkou dvou velkých hrdinů, Húrina a Huora. Hareth se narodila roku 419 P. v. jako třetí ze čtyř sourozenců; měla starší bratry Haldira a Hundara.

Své dětství prožila v Brethilu, ale na velké slavnosti rodů Edain, konané někdy v třicátých letech pátého století se Hareth zasnoubila s Galdorem, zatímco její starší bratr Haldir se zasnoubil s Glóredhel; Galdor i Glóredhel byli děti Hadora Lórindola, prvního pána Dor-lóminu. Haleth se pak narodili dva synové, roku 439 Húrin a roku 442 Huor.

V Dagor Bragollach roku 455 padl Hador, a Galdor se tak stal pánem Dor-lóminu. V té době byli Húrin a Huor na vychování u svých příbuzných v Brethilu. Při boji se skřety byli odříznuti a ztratili se v divočině. Zachránili je orli, kteří je odnesli do skrytého království Gondolinu. Jejich rodina je oplakávala jako mrtvé, ale po roce je orli donesli domů do Dor-lóminu. Nikomu však neprozradili, kde celý rok pobývali.

Po bitvě dorazilo do Dor-lóminu množství uprchlíků z Dorthonionu, který byl obsazen Morgothovými vojsky. Byly to hlavně ženy a děti z Bëorova rodu vedené Emeldir, manželkou Barahirovou. Dvě ženy z Bëorova rodu, Morwen a Rían, se později staly manželkami Harethiných synů.

Roku 462 byl Galdor zabit v bitvě v Eithel Sirionu. Rok smrti Hareth neznáme, ale pravděpodobně svého muže přežila; v pozdějších příbězích, týkajících se jejích potomků, však o ní již není žádná zmínka.zpět