Encyklopedie


Morwen Eledhwen


Morwen byla dcera Baragunda z Bëorova rodu a manželka Húrina, pána Dor-lóminu z Marachova rodu. Měla tři děti: Túrina, Lalaith a Nienor. Je to jedna z největších lidských hrdinek legend prvního věku. Byla proslulá svou krásou, která jí vysloužila přízvisko Eledhwen, přirovnávající ji k elfce, ale také silnou vůlí a tvrdou a neústupnou povahou.

Narodila se roku 443 P. v. v Ladrosu v severovýchodním Dorthonionu. Jejím otcem byl Baragund, syn Bregolase, pána Ladrosu. Po Dagor Bragollach (roku 455) byl Dorthonion zaplaven nepřáteli a ženy, děti a starci z Bëorova lidu pod vedením Morwen se vydali na náročnou cestu do dosud bezpečného Dor-lóminu, kde sídlili jejich přátelé z Hadorova lidu.

Morwen se brzy provdala za Húrina, pána Dor-lóminu. Porodila mu celkem tři děti: dědice Túrina a dívky Urwen a Nienor. Lalaith však zemřela ve věku tří let následkem moru, který poslal Morgoth, a Nienor se narodila až poté, co Húrin odešel do bitvy Nirnaeth Arnoediad, ze které se nikdy nevrátil. Byl zajat Morgothem a kvůli Húrinově vzdoru Morgoth celý jeho rod proklel zlou sudbou, která pak řídila jejich tragické osudy.

Dor-lómin byl po bitvě obsazen Východňany a pro Edain nastaly těžké časy. Morwen proto odeslala svého syna Túrina na výchovu ke králi Thingolovi do Doriathu a nikdy se s ním již nesetkala.

Po několika letech, když Nienor dospěla, odvážila se roku 496 Morwen i s dcerou podstoupit také náročnou cestu na jih, přišla do Doriathu, ale zjistila jen to, že Túrin odešel. Nedala se obměkčit nabídkami krále Thingola a trvala na tom, že půjde svého syna hledat. Spolu s Nienor a elfskými strážemi vedenými Mablungem se dostala až k Nargothrondu, kde však skupinu překvapil drak Glaurung. Morwenin kůň se splašil a odnesl ji neznámo kam.

Znovu se Morwen objevuje v zaznamenaných příbězích teprve roku 500, po tragické smrti Túrina a Nienor u Cabed Naeramarth. Vyčerpaná došla k jejich náhrobku a tam ji také umírající našel její manžel Húrin, kterého Morgoth konečně propustil ze zajetí. Když to ráno zemřela, Húrin ji pohřbil k jejímu synovi a připsal její jméno na náhrobní kámen.

Vypráví se, že toto místo bylo jako jedna z mála částí Beleriandu ušetřeno potopy při Válce hněvu a zůstalo nad hladinou moře jako ostrov Tol Morwen, nejzápadnější z ostrovů, které zbyly z Beleriandu.

Podle slavné Morwen z Prvního věku byla také pojmenována dcera gondorského správce Belecthora a později Morwen z Lossarnachu, která se stala královnou Rohanu.zpět