Diskusní fórum

Geografie a historie

Diskuse :. Arda - Tolkienův svět :. Geografie a historie



přidat příspěvek

novější starší
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
počet příspěvků v tomto tématu: 594; počet stran: 30
Elwing
29.09.2009 21:34:51 id3670  odpovědětcitovat
Orthank
Nedávno mě napadla další otázka nebo námět k diskusi. Jak je to vlastně s Orthankem a jeho nerozbitnými zdmi? Kdy byl postaven (ještě před pádem Númenoru nebo až po něm), kdo přesně ho postavil a jakým uměním dokázali zařídit, aby bylo jeho zdivo tak naprosto nerozbitné? Co myslíte?
Odpověď: id 3673
Elwing
19.09.2009 23:11:49 id3655  odpovědětcitovat
Re: Anglachel (->id 3654)
Moc pěkný texty, už se těším, až se encyklopedie rozšíří, aby mohla zahrnout všechno ostatní. Kdy se asi tak dočkáme?icon_smile.gif
Greywolf
16.09.2009 22:00:58 id3654  odpovědětcitovat
Anglachel

S laskavým svolením admina tedy něco málo o třetí zbrani …

Anglachel

Anglachel byl velmi cenný a mocný meč, který byl vyroben z kovu, jež „spadl z nebe“ jako „plápolající hvězda“. Vyrobil ho Eöl, Temný elf, pravděpodobně počátkem Prvního slunečního věku. Jeho držitelů bylo více. Byli jimi Eöl, Elu Thingol, Beleg Cúthalion a nakonec Túrin Turambar. O Anglachelu se říká, že rozetnul každé železo vytěžené ze země. Jeho čepel prý byla černá a nelesklá. Na každého, kdo ho spatřil, působil již na první pohled velmi silně. Meč se zdál být (a také byl) velmi mocný.

Eöl vykoval tento výjimečný meč ve své kovárně v Nan Elmothu z nějakého „meteorického kovu“. Neví se sice, jak se k němu dostal, ale víme jistě, že se mu z něj podařilo vyrobit opravdu pozoruhodný meč, kterému dal jméno Anglachel. Eöl ho nevyrobil pro sebe, ale pro Thingola Doriathského jako daň za to, že smí bydlet a svobodně žít v Nan Elmothu (ten totiž patřil k Thingolovu království). Thingol jej sice vlastnil, ale nenosil. Anglachel byl nějakou dobu uložen a „spal“. Ve zbrojnicích krále Thingola meč odpočíval až do doby, než si jej vybral (jako dar od krále za skvělé služby) velký lučištník a náčelník Thingolových hraničářů Beleg Cúthalion. Říká se, že když Beleg tehdy prvně sevřel jílec Anglachelu ve své dlani a vytáhl meč z pochvy, Melian (manželka Elu Thingola) pohlédla na čepel a po tváři jí přeběhl stín smutku. Varovala lučištníka Belega před mečem Anglachelem, neboť cítila, že v jeho držení nezůstane dlouho. Beleg ale jejích slov nedbal. Poděkoval králi a již s novým mečem se vydal zpět na severní hranici, kde měl svůj úkryt, kde nejraději sloužil a kde se právě schylovalo k bojům. Právě tam se měl Anglachel prvně „napít“ krve nepřátel. Nejprve k potyčkám a pak i k bojům na severní hranici opravdu došlo. Skřeti byli poraženi a Anglachel se radoval, že byl konečně vytasen z pochvy za účelem boje. Beleg tam tentokrát nepobyl dlouho. V zimě toho roku se vydal hledat přítele Túrina, který se mezitím usadil na Amon Rudhu.

Když Beleg v roce 487 Prvního věku přišel za Túrinem na Amon Rudh a zůstal s ním, byla celá ta země široko daleko známá jako Dor-Cúarthol, Země Luku a Přilby. Beleg pak s Túrinem a jeho druhy bojoval proti Morgothovým stvůrám. Jednoho dne se však skřeti (díky zradě trpaslíka Mima, který se přátelil s Túrinem, ale upřímně nenáviděl Belega) dostali k Amon Rudhu. Skřeti vyplenili Amon Rudh a zabili jeho obránce. Túrina ale nezabili. Vzali ho sebou jako zajatce. Beleg byl sice zraněn, ale dosud žil. Když se trochu zotavil, vzal svůj luk Belthronding, meč Anglachel a vydal se za skřety, aby přítele Túrina zachránil. Cestou se setkal s Gwindorem, Nargothrondským elfem, kterého zajal Morgoth v Nirnaed Arnoediad a kterému se podařilo uprchnout. Gwindor se k Belegovi přidal a společně Túrina zachránili. Túrin byl ale v bezvědomí. Když ho Beleg zbavoval pout, smekla se čepel jeho meče a Túrin se probral. Protože byla noc a on byl ještě dezorientovaný, nepoznal svého zachránce. Domníval se, že se nad ním sklání skřet s taseným mečem, který ho chce zabít. Vyrval mu tedy meč z rukou a domnělého nepřítele zabil. Beleg tedy přišel o život nešťastnou náhodou rukou svého přítele Túrina, která svírala jeho vlastní meč Anglachel. Beleg byl pak pohřben na okraji Taur-nu-Fuinu i se svým lukem Belthrondingem.

Zatímco svůj luk Belthronding si „vzal“ Beleg sebou do hrobu, meč Anglachel zůstal s živými. Ještě nepřišel „jeho čas“.

Když Beleg spočinul v zemi, Gwindor odešel z Taur-nu-Fuinu a Túrina vzal s sebou. Bylo to, jako by putoval se stínem. Túrin byl úplně zničený - jakoby bez života. Nemluvil a šel jako ten, kdo si nic nepřeje, nic neočekává a neví, kam jde. Gwindor však byl stále s ním. Když došli k Eithel Ivrinu, pramenům Narogu, Túrin na Gwindorovu radu poklekl a napil se. Až v tu chvíli mu vytryskly slzy a jeho duši se ulevilo. Gwindor mu poté podal meč Anglachel, který celou cestu opatroval. Túrin jej přijal. Poté Gwindor s Túrinem odešli do Nargothrondu, kde se Túrin „obnovil“ a znovu se stal velkým válečníkem. Právě tam (v Nargothrondu) také „skončil“ poslední ze slavné trojice Beleg – Belthronding – Anglachel. Túrin totiž nechal šikovné a znalé nargothrondské kováře meč Anglachel překovat. Čepel nové zbraně sice dál zůstala černá, ale její ostří od té doby zářilo bledým ohněm.

Mocný meč Anglachel tím zanikl, pravda, ale z něj se zrodil meč nový … Gurthang ...

Souhlasí ? Předem díky za postřehy a komentáře …

Odpověď: id 3655
Greywolf
16.09.2009 10:32:53 id3653  odpovědětcitovat
Další zbraně ...

Jsem rád, že se mé příspěvky hodí a že je využiješ. S autorskými právy si nedělej hlavu. Jsou to opravdu moje textíky – píšu je pro své děti ... icon_nod.gif icon_wink.gif

Jestli to dopadne, přihodím večer ještě meč Anglachel (Belegovu zhoubu). Další budou následovat ... budeš-li chtít ... icon_question.gif

Měj se zatím fajn Greywolf

Greywolf
15.09.2009 20:16:08 id3652  odpovědětcitovat
Aeglos

Díky za komentář !!! icon_redface.gif

S laskavým svolením admina tedy něco málo o druhé zbrani …

Aeglos

Aeglos, nazývané též Sněžný hrot nebo Rampouch, bylo výjimečné kopí, které vlastnil a používal Ereinion Gil-galad, poslední Velekrál Noldor ve Středozemi.

Byla to mocná zbraň obdařená (naneštěstí) nespecifikovanou elfí mocí. Její přesný popis se nám do dnešních dnů nedochoval. Stejně tak nevíme, kdo byl jejím tvůrcem a kdy byla vyrobena. O jejím významu ale nelze pochybovat, neboť se říkávalo, že skvělému válečníkovi Gil-galadovi vyzbrojenému tímto výjimečným kopím neobstál na bitevním poli nikdo.

Nemůžeme říci, jestli před pádem Gondolinu a smrti Turgona (pátého Velekrálem Noldor ve Středozemi) Gil-galad, který se stal dalším a nakonec i posledním Velekrálem Noldor ve Středozemi, Aeglos již vlastnil. Je možné, že jej až v tu chvíli „dostal“ spolu s nástupnictvím a titulem Velekrále. Tvrdit jedno či druhé by byla bez patřičných důkazů čistá spekulace. Spokojme se tedy s tím, že Gil-galad, již jako Velekrál Noldor, Aeglos vlastnil. Gil-Galad na rozdíl od mnoha Noldor, kteří se po ukončení války vrátili spolu s vojskem Valar ze Středozemě na Západ, zůstal s větší částí svého lidu i nadále ve Středozemi. Zde založil nové království elfů nazvané Mithlond - Šedé přístavy, jejichž správcem se stal Círdan, jeden z vůdců Sindar a jedna z nejmoudřejších osob ve Středozemi. Gil-galadova moc postupně rostla a již během první války elfů se Sauronem byl uznáván jako výjimečný vůdce a bojovník. V té době se většina Noldor přesunula do Gil-galadovi říše a její vliv dosahoval až za Mlžné hory. Později, po zkáze Númenoru, pomohl Gil-galad knížeti Elendilovi a jeho lidem, kteří přežili, vybudovat ve Středozemi novou říši - Arnor. Právě spolu pak vytvořili ve druhé válce o Prsteny Poslední spojenectví elfů a lidí. Podařilo se jim nakonec zatlačit Saurona až do jeho země Mordoru, kde jej v jeho pevnosti oblehli. Sauron byl nakonec poražen, ale v této válce zemřel jak Gil-galad, tak i Elendil.

Co se pak stalo s Gil-galadovým kopím není známo. Jedna skupina „badatelů“ tvrdí, že Aeglos byl uložen do země spolu se svým majitelem Gil-galadem. Opírají se o skutečnost, že Gil-galad neměl žádného potomka a že tedy nebylo komu Aeglos dále předat. Druzí ale tvrdí, že se kopí dostalo k rukám Círdana, který ho jako památku na posledního Velekrále Noldor dlouho přechovával ve svém sídle v Šedých přístavech, a že když pak vystavěl poslední loď, která kdy oplula do Amanu, vzal ho sebou.

Přiznejme si, že právě druhá teorie o osudech Aeglosu (poté, co o něj Gil-galad ve chvíli smrti přišel) je pro všechny příznivce a obdivovatele tohoto krále daleko přijatelnější. Bylo-li tomu opravdu tak a opustilo-li jeho kopí Středozem, existuje stále ještě možnost, že na konci dnů Ardy, po Poslední bitvě až stanou Valar, Maiar, elfové i lidé před Eruem a bude zpívána Druhá Hudba, bude moci znovu Gil-galad, poslední Velekrál Noldor ve Středozemi, sevřít Aeglos opět ve svých rukách.

Která z těchto dvou teorií je správná, není možné říci. Pro obě naneštěstí chybí dostatek důkazů. Jisté je jen to, že Gil-galadovo kopí Aeglos už nikdo nikdy nepoužíval. Vymizelo tedy postupně jak z hrdinských příběhů, tak i z povědomí lidí.

Souhlasí ? Předem díky za postřehy a komentáře …

Neral - admin
14.09.2009 17:09:07 id3646  odpovědětcitovat
Re: Belthronding (->id 3641)

Díky za skvělý text.icon_thumbsup.gif Pokusím se co nejdřív encykopedii oficiálně rozšířit i na další oblasti kromě geografie (kromě dodání obsahu budu muset ještě provést drobné technické úpravy) a potom ho tam s radostí vložím.icon_smile.gif

Budu moc rád za každý podobný příspěvek!

Greywolf
11.09.2009 20:27:44 id3641  odpovědětcitovat
Belthronding

S laskavým svolením admina tedy něco málo o první zbrani …

Belthronding

Belthronding byl veliký luk z černého tisového dřeva, který používal doriathský elf, velký lučištník a náčelník Thingolových hraničářů Beleg Cúthalion. Tato zbraň se v mnohém vymyká běžnému pojetí zbraně – artefaktu. Byl to bezpochyby skvělý, nádherně zpracovaný a velmi silný luk, ale není o něm známo, že by byl (na rozdíl od jiných artefaktů) obdařen nějakou „zvláštní“ mocí. V tomto případě se dá téměř jistě říci, že zbraň proslavil její majitel a ne že starší a mocná zbraň pomohla ke slávě jejímu majiteli.

Tvůrcem Belthrondingu byl s největší pravděpodobností sám Beleg, velký lovec, znalec lesa, stopař a bojovník, nejspíše počátkem Prvního slunečního věku. Beleg se často pohyboval v lesích na hranicích Doriathu, kde pronásledoval skřetí oddíly, které stále častěji ohrožovaly severní okraje země, a tento luk byl jeho nejoblíbenější zbraní. V lukostřelbě se Belegovi široko dalek nikdo jiný nevyrovnal. Není tedy divu, že luk byl jeho hlavní zbraní, kterou nikdy neodkládal. Když Beleg v roce 487 Prvního věku přišel za svým přítelem Túrinem na Amon Rudh a zůstal s ním, byla celá ta země široko daleko známá jako Dor-Cúarthol, Země Luku a Přilby. Beleg pak s Túrinem a jeho druhy bojoval proti Morgothovým stvůrám. Jednoho dne se však skřeti (díky zradě trpaslíka Mima, který se přátelil s Túrinem, ale upřímně nenáviděl Belega) dostali k Amon Rudhu. Skřeti vyplenili Amon Rudh a zabili jeho obránce. Túrina ale nezabili. Vzali ho s sebou jako zajatce. Beleg byl sice zraněn, ale dosud žil. Když se trochu zotavil, vzal svůj luk Belthronding a vydal se za skřety, aby přítele Túrina zachránil. Cestou se setkal s Gwindorem, Nargothrondským elfem, kterého zajal Morgoth v Nirnaed Arnoediad a kterému se podařilo uprchnout. Gwindor se k Belegovi přidal a společně Túrina zachránili. Túrin byl ale v bezvědomí. Když ho Beleg zbavoval pout, smekla se čepel jeho meče a Túrin se probral. Protože byla noc a on byl ještě dezorientovaný, nepoznal svého zachránce. Domníval se, že se nad ním sklání skřet s taseným mečem, který ho chce zabít. Vyrval mu tedy meč z rukou a domnělého nepřítele zabil. Beleg tedy přišel o život nešťastnou náhodou rukou přítele Túrina. Byl pohřben na okraji Taur-nu-Fuinu i se svým lukem.

Pomyslný „život“ skvělého luku Belthrondingu tedy skončil spolu s životem jeho pravděpodobného tvůrce a zcela jistě jediného majitele lučištníka Belega.

Souhlasí ? Předem díky za postřehy a komentáře …

Odpověď: id 3646
Neral - admin
10.09.2009 00:41:59 id3637  odpovědětcitovat
Re: Šedé a Železné hory (->id 3636)

Greywolf 09.09.2009 23:15 napsala:
Železné vrchy … tak to mě nenapadlo ! Tupě jsem převzal překlad a nepřemýšlel. Už jsem to ale opravil. Díky za informace a i za to upřesnění.
No ono je to jméno Železné hory takové dost vžité, zvlášť ve spojení s Dáinem a jeho lidem, i když opravdu nevím, jestli má takový překlad nějaký důvod.
Greywolf 09.09.2009 23:15 napsala:
Ještě jsem se chtěl zeptat … kam s příspěvky (případně dotazy) o zbraních ? Nelekej se prosím (svůj hlavní koníček tu rozebírat nehodlám), samozřejmě o zbraních statečných bojovníků Ardy. icon_wink.gif

Máte o to vůbec zájem ? Nikde jsem tu totiž popis a historii zbraní nenašel.

Zatím jsem o tom moc nepřemýšlel, ale je to určitě zajímavá oblast zájmu. Takže pokud jde o diskusi, zatím je to asi jedno, kam s tím - buď sem, nebo do sousedního tématu.

Greywolf
09.09.2009 23:15:27 id3636  odpovědětcitovat
Re: Šedé a Železné hory (->id 3635)

Železné vrchy … tak to mě nenapadlo ! Tupě jsem převzal překlad a nepřemýšlel. Už jsem to ale opravil. Díky za informace a i za to upřesnění.

Ještě jsem se chtěl zeptat … kam s příspěvky (případně dotazy) o zbraních ? Nelekej se prosím (svůj hlavní koníček tu rozebírat nehodlám), samozřejmě o zbraních statečných bojovníků Ardy. icon_wink.gif

Máte o to vůbec zájem ? Nikde jsem tu totiž popis a historii zbraní nenašel.

Odpověď: id 3637
Neral - admin
09.09.2009 17:54:29 id3635  odpovědětcitovat
Re: Šedé a Železné hory (->id 3634)
Greywolf 09.09.2009 09:11 napsala:
Zdravím všechny, pokouším se zaplnit bílá místa na své mapě Středozemě. Dostal jsem se k Šedým a Železným horám … a jsem v koncích. Jak je často psáno … V Šedých a Železných horách bývalo mnoho sídel trpaslíků. Víte někdo o nějakých (názvy, umístění apod.) ? Budu vděčný i za informace týkající se hor obou těchto pohoří. Předem děkuji ! P.S. Admine … moc dobrý web … gratuluji !!! icon_thumbsup.gif icon_wink.gif
Myslím, že nic moc konkrétního není známo. V Šedých horách sídlili postupně králové Durinova lidu Thorin I., Glóin, Óin, Náin II. a Dáin I., ale o jejich síních není pokud vím nic známo (jenom že na jejich prahu byl drakem zabit Dáin I.). Stejně tak u Železných hor. Tam je mimochodem podle mě malá nesrovnalost v českém překladu, protože v originálu se nazývají Iron Hills, což bych do češtiny překládal spíš jako Železné vrchy...
Greywolf 09.09.2009 09:11 napsala:
P.S. Admine … moc dobrý web … gratuluji !!! icon_thumbsup.gif icon_wink.gif
Děkuju. Tak doufám, že ho často poctíš návštěvou, případně i doporučíš dalším. icon_wink.gif
Odpověď: id 3636
Greywolf
09.09.2009 09:11:59 id3634  odpovědětcitovat
Šedé a Železné hory

Zdravím všechny, pokouším se zaplnit bílá místa na své mapě Středozemě. Dostal jsem se k Šedým a Železným horám … a jsem v koncích. Jak je často psáno … V Šedých a Železných horách bývalo mnoho sídel trpaslíků. Víte někdo o nějakých (názvy, umístění apod.) ? Budu vděčný i za informace týkající se hor obou těchto pohoří. Předem děkuji !

P.S. Admine … moc dobrý web … gratuluji !!! icon_thumbsup.gif icon_wink.gif

Odpověď: id 3635
Neral - admin
08.09.2009 13:46:31 id3632  odpovědětcitovat
Re: Hůrka (->id 3629)
Trpaslíci měli každopádně několik sídel a dolů v Modrých horách, kde taky sídlil Thorin a jeho přátelé před výpravou k Osamělé hoře. V době Pána prstenů taky už bylo docela pravděpodobné, že opět fungovala stará obchodní cesta na východ přes Temný hvozd k Ereboru a Dolu a dál k Železným horám. Kromě toho mohli také trpaslíci obchodovat různými dalšími národy. Řekl bych, že pokud někdo tehdy na severu Středozemě zprostředkovával dálkový obchod, tak to byli právě trpaslíci.
Elwing
07.09.2009 21:23:35 id3629  odpovědětcitovat
Re: Hůrka (->id 3624)
To bych neřekla, že by to bylo až tak moc přehnaný.icon_biggrin.gif Myslím, že nějací trpaslíci přes Hůrku určitě cestovali, aspoň čas od času.
Odpověď: id 3632
Parsifal
07.09.2009 08:00:51 id3624  odpovědětcitovat
Re: Hůrka (->id 3623)
Možná někam k Modrým horám? Nebo jen tak kolem dokola, při hledání pokladu? Nebo si vzpomínám na skupinku trpaslíků, kteří šli do Hobitína na čajový dýchánek... A protože se o tom píše až v Pánu prstenů, je klidně možné, že těmi trpaslíky se myslela ona družina, co šla k Bilbovi... Zvláště když k tomu připočteme hobití povídavost... Šel kolem trpaslík a druhý den z toho je "chodívají tu trpaslíci..."icon_biggrin.gif
Odpověď: id 3629
Elwing
06.09.2009 14:03:33 id3623  odpovědětcitovat
Hůrka
Pustila jsem se znovu do čtení Pána prstenů a napadlo mě pár otázek, které by se třeba mohly hodit jako námět k diskuzi. icon_smile.gif Tak třeba jsem uvažovala o tom, kdo všechno vlastně využíval hostinec U Skákavého poníka kromě místních lidí a hraničářů. Hlavně se píše, že se tam často na cestách zastavovali trpaslíci, ale odkud kam vlastně putovali?
Odpověď: id 3624
three7 16.01.2009 12:07:36 id3230  odpovědětcitovat
Re: Ettenmoors - ?? (->id 3229)
díky moc ,mrknu na to icon_smile.gif
Erunis
16.01.2009 00:09:43 id3229  odpovědětcitovat
Re: Ettenmoors - ?? (->id 3228)
three7> po česky je to Obroviště - územie na sever od Roklinky. Viac info: Encyclopedia of Arda a Wikipedia
Odpověď: id 3230
three7 15.01.2009 23:46:19 id3228  odpovědětcitovat
Ettenmoors - ??
Zdravím, mužete mi někdo prosím pomoci s tím "Kdo" nebo "co" je toto za náárod/zemi? icon_confused.gif
Odpověď: id 3229
Neral - admin
20.11.2008 23:40:15 id3137  odpovědětcitovat
Re: Ered Mithrin (->id 3136)
elohir: Jo jo, už to sem vkládám.
elohir
20.11.2008 14:15:48 id3136  odpovědětcitovat
to zni zajimave, budou to hory nebo tak neco? icon_razz.gif
Odpověď: id 3137
novější starší
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30