Encyklopedie


Vingilótë


Eärendilova hvězda Eärendilova hvězda

Vingilótë neboli Vingilot byla loď, na které se Eärendil a Elwing plavili do Amanu, aby požádali Valar o odpuštění a pomoc ve válce proti Morgothovi.

Název Vingilótë znamená quenijsky květ mořské pěny. Stejný význam má sindarsky Vingilot a adûnajsky Rothinzil.

Eärendil byl pánem přístavů v ústí Sirionu, kde shromáždil pozůstatek obyvatel Beleriandu po pádu velkých elfských říší Nargothrondu, Gondolinu a Doriathu. Protože bylo už zřejmé, že sami nemají šanci porazit Morgotha, rozhodl se Eärendil vydat se na Západ a požádat Valar o pomoc. Zároveň toužil také najít své rodiče, Tuora a Idril, kteří už předtím odpluli na Západ. Za tím účelem postavil spolu s Círdanem loď Vingilótë.

Na této lodi se pak Eärendil vydal na moře, doprovázen třemi věrnými druhy, kteří se jmenovali Falathar, Erellont a Aerandir. Společně prožili mnoho dobrodružství ve vzdálených zemích, ale stále se nemohli dostat do Amanu, který byl chráněn pásmem Začarovaných ostrovů. Teprve když za Eärendilem přiletěla jeho žena Elwing, kterou Ulmo proměnil ve velkého bílého ptáka, aby ji zachránil před utpením, a přinesla mu silmaril, konečně se jim podařilo proniknout přes Začarované ostrovy a doplout až do Eldamaru.

Valar vyslyšeli Eärendilovu prosbu a tak rozpoutali Válku hněvu, ve které byl Morgoth definitivně poražen. Eärendil však dostal nový úkol. Loď Vingilótë byla posvěcena a Eärendil na ní se silmarilem vzlétl na oblohu. Od té doby namísto moře brázdí nebe jako jasná zářící hvězda a stala se znamením naděje pro obyvatele Středozemě. Je nazývána Gil-Estel, hvězda naděje, a Eärendilova hvězda.

Ještě jednou ovšem hrál Vingilot aktivní roli. Když se Válka hněvu chálila ke konci a Morgoth byl už téměř poražen, vypustil svou poslední tajnou zbraň - okřídlené draky, vedené Ancalagonem. Tito načas zvrátili vývoj bitvy a začali vytlačovat vojsko Valar. Nato však do boje zasáhl Eärendil ve Vingilótë a přivedl do boje množství velikých orlů, kteří dokázali draky porazit. Sám Eärendil ve Vingilótë zabil Ancalagona a svrhl jej z oblohy, což přineslo konečné vítězství.zpět