Encyklopedie


Maiar


S Valar přišli jiní duchové, jejichž bytí také začalo dříve než Svět, téhož řádu jako Valar, ale nižšího stupně. To jsou Maiar, Obdivuhodní, lid Valar, jejich služebníci a pomocníci. Maia je jméno druhu Valar, ale především těch s menší mocí než 9 velkých vládců. Elfové neznají jejich počet a málo jich má jména v kterémkoli jazyce Ilúvatarových dětí; v Amanu je to sice jinak, ale ve Středozemi se Maiar zřídka objevovali v podobě viditelné elfům a lidem.

Největšími z valinorských Maiar, jejichž jména se připomínají v historii Starých časů, jsou Ilmarë, služebnice Vardy, a Eönwë, Manwëho praporečník a herold, jehož sílu ve zbrani nikdo v Ardě nepřekoná. Ilúvatarovým dětem jsou však ze všech Maiar nejlépe známí Ossë a Uinen. Melian se jmenovala Maia, která sloužila jak Váně, tak Estë. Nejmoudřejším z Maiar byl Olórin.

Mnozí z Maiar byli v časech Melkorovi velikosti přilákáni jeho nádherou a zůstali mu věrní i v zatmění; jiné pak strhly do svých služeb lhaním a zrádnými dary. Strašliví mezi těmito duchy byli Valaraukar, ohnivé metly, kteří se ve Středozemi nazývali balrogové, démoni děsu. Mezi jeho služebníky, kteří mají jména, byl největší duch, jehož Eldar nazývali Sauron nebo Gorthaur Krutý.

Alatar - jeden z Modrých čarodějů (Ithrun Luin).

Aiwendil - jeden z Istari (čarodějů).

Arien - Maia vybraná Valar, aby řídila lodičku Slunce.

Balrog - sindarská podoba jména ohnivých démonů, kteří sloužili Morgothovi.

Curumo - jeden z Istari (čarodějů) a hlava jejich řádu.

Eönwë - jeden z nejsilnějších Maiar, nazýván Manwëho herold; vůdce vojska Valar v útoku na Morgotha na konci Prvního věku.

Gothmog - Pán balrogů, vrchní velitel Angbandu. Zabil Fëanora, Fingona, a Etcheliona.

Ilmarë - Maia, Vardina služebná.

Mairon - největší z Melkorových služebníků, původem Aulëho Maia.

Melian - Maia, která opustila Valinor a přišla do Středozemě; poté choť krále Thingola v Doriathu, kolem něhož rozprostřela pás kouzel, Melianin pás. Matka Lúthien a pramáti Elronda a Elrose.

Olórin - Maia, jeden z Istari (čarodějů).

Ossë - Maia, vazal Ulma, s nímž vstoupil do vod Ardy. Miloval a poučoval Teleri.

Pallando - jeden z Modrých čarodějů (Ithrun Luin).

Salmar - Maia, který vstoupil do Ardy s Ulmem. Tvůrce velkých Ulmových rohů Ulumúri.

Uinen - Maia, paní moří, Ossëho manželka.

Tilion - Maia, který řídil Měsíc.zpět