Encyklopedie


Radagast Hnědý

Radagast the Brown

Aiwendil


Radagast Hnědý byl čaroděj, jeden z řádu Istari. Jeho původní jméno bylo Aiwendil.

Spolu s Gandalfem a Sarumanem působil v západních oblastech [Středozemě (na rozdíl od Modrých čarodějů, kteří odešli na daleký východ a nikdy se nevrátili), ale přátelil se více se zvířaty než se svobodnými národy a nebyl příliš aktivní v boji proti Sauronovi, a tak se ani nestal členem Bílé rady. Nebyl nikdy velkým cestovatelem a za své sídlo si zvolil Rhosgobel na pomezí Temného hvozdu. Získal si respekt okolních obyvatel, například Medděd si ho zjevně velmi vážil a znal jej lépe než Gandalfa. Radagast se také přátelil s velkými orly z Mlžných hor.

Přestože nebyl natolik aktivní ve velkých záležitostech jako Saruman a Gandalf a více se zajímal o zvířata, přesto využíval své schopnosti k pomoci Bílé radě. Dokud nebyla známa Sarumanova zrada, dával své ptačí přátele k dispozici Sarumanovi jako zvědy. Nechal se sice ošálit Sarumanem, aby přilákal Gandalfa do Angrenostu, ale zároveň umožnil jeho únik tím, že vybídl orly a další ptáky, aby do Železného pasu nosili zprávy. Docela pravděpodobně pomáhal také s útokem na Dol Guldur, aby tak umožnil očištění své země a Temného hvozdu.

Jeho další osud není znám. Pravděpodobně se nevrátil do Valinoru, protože si příliš oblíbil Středozem. Sporná je otázka, jestli selhal ve svém poslání nebo nikoli. Tolkien sice uvádí, že jediným z čarodějů, který zůstal svému poslání věrný až do konce, byl Gandalf, protože Radagast místo boje proti Sauronovi zvolil poklidný život v přírodě a nestaral se o mnoho více než svá zvířata, na druhou stranu je zřejmé, že byl podobnější Gandalfovi než Sarumanovi, nikdy nestál o moc a zůstal dobrým čarodějem, nikdy se nespojil se Sauronem jako Saruman, a naopak svým drobným dílem přispěl k úspěchu Války o Prsten.zpět