Encyklopedie


Vinyamar


Ulmovo poselství Příběh Tuora, třetí část
Vinyamar Vinyamar, první sídlo Turgona ve Středozemi
Tuor přichází do Vinyamaru Tuor přichází do Vinyamaru
Turgonova zbroj Zbroj, kterou král Turgon zanechal ve Vinyamaru pro přislíbeného posla

Vinyamar bylo elfské město v Beleriandu, založené Turgonem na počátku Prvního věku. Nacházelo se pod horou Taras na pobřeží moře na okraji Nevrastu.

Obyvatele tvořili jak Noldor z Turgonova domu, tak Sindar, kteří obývali Nevrast už dříve. Bylo obydlené jenom asi jedno století, načež Turgon se všemi obyvateli postupně přesídlil do tajného města Gondolinu. Během doby, kdy Turgonův lid ještě pobýval zde, narodil se ve Vinyamaru nebo jinde v Nevrastu Voronwë.

Na příkaz Ulma ale král Turgon před svým odchodem ponechal ve svém sídle zbroj, kterou měl za mnoho let najít a použít Ulmův posel.

Tím se nakonec stal Tuor, syn Huorův z Hadorova domu, který sem přišel na útěku z Dor-lóminu. Na pobřeží moře pod Vinyamarem se mu zjevil samotný Ulmo, který dal Tuorovi poselství pro Turgona. Po noci, kdy zasáhla pobřeží obrovská bouře a Tuor přespal ve staré Turgonově síni, si oblékl Turgonovu zbroj a vyšel na terasu nad mořem. Tam se setkal s Voronwëm, elfským námořníkem z Turgonova lidu, kterého právě předchozí bouře vyplavila na břeh ze ztroskotání jeho lodi. Voronwë se nachal Tuorem přesvědčit o zásadnosti jeho poslání a stal se jeho průvodcem do Skrytého města.

Více už Vinyamar v příbězích Prvního věku nevystupuje, ale ve Válce hněvu se spolu s většinou Beleriandu potopil pod hladinu moře.
zpět