Encyklopedie


Páni z Andúnië

Lords of Andúnië


Amandil
(šestnáctý pán Andúnië)
Eärendur
(čtrnáctý pán Andúnië)
Tar-Valandil
Lindórië
Gimilkhâd

Páni z Andúnië byl aristokratický rod na Númenoru, příbuzný královskému rodu, žijící na západě země, ze kterého později vzešli králové Gondoru a Arnoru.

Dědičným předmětem tohoto domu byla hůlka pánů z Andúnië, jenž se později stala Arnorským žezlem a během Třetího věku to byl nejstarší předmět vyrobený lidskýma rukama. Členové tohoto rodu byli vždy nejvyššími královými rádci až do doby vzpoury Númenorejců a jejich rozdělení. Dům pánů z Andúnië vznikl za vlády čtvrtého Númenorského krále Tar-Elendila, když se jeho nejstarší dcera Silmarien provdala za Elatana z Andúnië, jehož syn byl Valandil, zakladatel tohoto domu.

Za vlády čtrnáctého krále Tar-Ancalimona, kdy nastal rozkol mezi Númenorejci, se Páni z Andúnië postavili do čela věrných. Když se za časů dvacátého pátého krále Ar-Pharazôna tehdejší osmnáctý Pán z Andúnië Amandil odmítl přidat k jeho vojsku, Sauron poslal armádu, aby ho zatkla. To však už byl Amadil na cestě do Valinoru varovat Valar, ze které se nikdy nevrátil. Jeho syn Elendil, poslední pán z Andúnië zatím vyčkával na lodích při pobřeží. Když byl Númenor zničen, bylo Elendilových sedm lodí z milosti Valar vyvrženo na pobřeží Středozemě kde Elendil založil Arnor na severu a jeho synové Isildur s Anárionem Gondor na jihu.zpět