Encyklopedie


Númenor

Númenórë, Anadûnê, Západní říše, Andor, Yôzâyan, Darovaná země, Země hvězdy, Atalantë, Akallabêth, Padlá, Mar-nu-Falmar, Země pod vlnami

Westernesse, The Land of Gift, The Downfallen


Nísimaldar Nísimaldar
Rómenna Rómenna
Eldalondë Eldalondë
Andúnië Andúnië
Meneldurova věž Meneldurova věž na severním pobřeží Númenoru
Orlové Pánů Západu Orlové Pánů Západu – varování pro Númenorejce
Atalantë Ruiny Númenoru pod vlnami

Nejzápadnější lidské království, nacházející se na stejnojmenném ostrově ve Velkém moři blíže k břehům Amanu než ke Středozemi. Númenor neboli Númenórë znamená "západní říše" (adûnajsky Anadûnê). Země byla vyzdvižena z moře na začátku Druhého věku jako dar Valar pro Edain, kteří zůstali věrni ve válce proti Morgothovi. Jeden z jejích názvů je proto Darovaná země (quenijsky Andor, adûnajsky Yôzâyan). Další název byl Země hvězdy (quenijsky Elenna - "Ke hvězdám"). Po Pádu Númenoru se používal také název Padlá (quenijsky Atalantë, adûnajsky Akallabêth) a Země pod vlnami (Mar-nu-Falmar).

Ostrov měl tvar pěticípé hvězdy, tvořené pěti poloostrovy: severní Forostar (zakončený Severním mysem), východní Orrostar, jihovýchodní Hyarrostar, jihozápadní Hyarnustar a západní Andustar. Uprostřed se nacházelo vnitrozemí, nazývané Mittalmar. Východní část vnitrozemí byla oddělena a nazývala se Arandor - "Královská země". Další menší kraje byly Nísimaldar mezi Hyarnustarem a Andustarem a Emerië v jihozápadní části Mittalmaru. Mezi poloostrovy Orrostarem a Hyarrostarem se nacházel Rómennský záliv a mezi Hyarnustarem a Andustarem Záliv Eldanna. Na konci Andustaru byl menší Záliv Andúnië.

Uprostřed ostrova stála vysoká hora nazývaná Meneltarma, na jejímž vrcholku se nacházelo místo zasvěcené Eru Ilúvatarovi. Hora měla pět mohutných "kořenů", směřujících k pěti poloostrovům. Jinak byly hornatější části ostrova spíše na severu a na západě. Druhá nejvyšší hora byl Sorontil v nejsevernější části ostrova. Hlavní Númenorská řeka se nazývala Siril a tekla z úbočí Meneltarmy na jih. Jediná další řeka byla Nunduinë, tekoucí na západ přes Nísimaldar do zálivu Eldanna.

Hlavním a největším městem Númenoru byl Armenelos, ležící v Arandoru na východním úbočí Meneltarmy. Největším přístavem byla Rómenna na východě. V zálivu Eldanna se nacházelo město Eldalondë a na severozápadě na Andustaru ležela Andúnië. Na jižním pobřeží u ústí řeky Siril do moře leželo rybářské město Nindamos.zpět