Encyklopedie


Haldir Brethilský


Haldir a Glóredhel Haldir, syn Halmirův, a jeh žena Glóredhel, dcera Hadorova

Haldir byl synem Halmira, náčelníka Halethina lidu. Narodil se roku 414. Vzal si za ženu Glóredhel, dceru Hadora z Dor-lóminu na velké hostině, kdy se zároveň jeho sestra Hareth provdala za Hadorova syna Galdora.

Haldir a Glóredhel dlouho společně žili v Brethilu a byla mezi nimi velká láska. Roku 441 se jim narodil syn Handir. Když se připravovala Maedhrosova unie, Haldirův otec Handir přislíbil účast, ale zemřel přirozenou smrtí v roce 470; dříve, než chystaná válka vypukla. Haldir se tak stal náčelníkem a už příštího roku vedl jednotku bojovníků z Brethilu do války proti Morgothovi, na pomoc králi Fingonovi. Připojili se k Dor-lóminskému vojsku vedenému Haldirovými synovci Húrinem a Huorem. Prokázali pak velkou statečnost jako zadní stráž krále Fingona, když se jeho vojsko stahovalo od bran Angbandu na Anfauglith. Tehdy, na začátku bitvy Nirnaeth Arnoediad, ale téměř všichni včetně Haldira padli; do Brethilu se navrátili pouze tři muži.

Haldir tak byl náčelníkem Halethina lidu pouhý jeden rok. Po jeho smrti nastoupil jeho syn Handir. Haldirova manželka Glóredhel zemřela žalem krátce poté, co došla do Brethilu zpráva o Haldirově smrti.zpět