Encyklopedie


Théodred


Théodred
Elfhild
(tři sestry)

Théodred byl jediným synem Théodena, krále Rohanu, a jeho manželky Elfhildy. Narodil se roku 2978, jeho matka zemřela při porodu. Jeho velkým přítelem se stal jeho o třináct let mladší bratranec Éomer, který byl po smrti svých rodičů vychováván Théodenem jako vlastní syn.

Théodred byl druhým maršálem Marky a byla mu svěřena vláda nad Západní markou. Během Válka o Prsten vedl obranu proti Sarumanovi v první bitvě o brody přes Želíz, kde bránil ostrůvek uprostřed brodů. Saruman ale zadal svým velitelům jako hlavní cíl bitvy zabít králova syna, a tak se na ostrůvek probojovala skupina skřetích sekerníků. Na pomoc Théodredovi přispěchal ze západního břehu velitel Grimbold, ale bylo již pozdě; princ byl smrtelně zraněn. Krátce na to přijely z Edorasu posily vedené maršálem Elfhelmem a vojsko z Železného pasu se stáhlo. Po skončení bitvy Théodred ještě dýchal, ale už pouze řekl Grimboldovi a Elfhelmovi svá poslední slova "Nechte mě ležet zde - střežit brody, dokud nepřijde Éomer", než skonal. Jeho smrt způsobila jeho otci Théodenovi velký zármutek.

Théodredovo tělo bylo na základě jeho posledních slov pohřbeno na ostrůvku pod narychlo navršenou mohylou, okolo níž byly na kůly nabodány hlavy zabitých Sarumanových bojovníků.

Protože Théodred neměl žádné sourozence, dědicem rohanského trůnu a příštím králem (prvním ze třetí řady) se stal jeho bratranec Éomer.zpět