Encyklopedie


Gwindor


Gwindor
Guilin
Gelmir

Gwindor byl kníže elfů z Nargothrondu. Byl synem Guilina a bratrem Gelmira. Žil v Nargothrondu a během obklíčení Angbandu byl zasnouben s Finduilas, dcerou Orodrethovou. Jeho bratr Gelmir byl ztracen během Dagor Bragollach. V touze pomstít svou ztrátu vyslyšel výzvu Maedhrose ke spojenectví elfů a získal svolení krále Orodretha, aby mohl vést alespoň malou družinu elfů z Nargothrondu a přidat se k vojsku velekrále Fingona (zatímco Orodreth odmítl táhnout do války ve spojenectví s Fëanorovými syny).

Během útoku byl Gwindor se svou družinou umístěn v pevnosti Barad Eithel. Morgothovi kapitáni však byli připraveni; když se jeho vojsko dostalo na dohled, přivedli zajatého Gelmira ještě živého, pak ho před zraky obránců zmrzačili a zabili. Při pohledu na bratrovu zohavenou mrtvolu se Gwindor nedokázal ovládnout, zatroubil k útoku a vyjel na pláň Anfauglith, a tím začala bitva Nirnaeth Arnoediad. Bylo to přesně to, co Morgoth chtěl, vylákat elfy z jejich pevností na otevřenou pláň. Přesto se říká, že Morgoth nečekal prudkost útoku a zachvěl se strachem, když Gwindorova družina bušila na jeho brány. Ale pak byla družina v samotném Angbandu obklíčena a všichni kromě Gwindora byli pobiti.

Čtrnáct let strávil Gwindor jako zajatý otrok v dolech Angbandu, kde byla zničena síla a krása jeho těla. Nakonec Gwindor uprchl a v Taur-nu-Fuinu ho našel Beleg, který hledal svého přítele Túrina. Gwindor pomohl Belegovi najít skřetí tlupu, která Túrina zajala, a ti ho osvobodili. Túrin si však myslel, že Beleg je skřet, a než si uvědomil svůj omyl, zabil ho. Gwindor utěšil Túrina v jeho zármutku a dovedl ho nejprve k tůním Eithel Ivrin, kde se Túrin omyl čistou vodou z pramenů, jež mu přinesla uzdravení z jeho šílenství a zármutku. Následně pak Gwindor přivedl Túrina do Nargothrondu.

Túrin byl díky Gwindorovi přijat do říše elfů, ale Gwindor byl kvůli svému dlouhému otroctví již vyčerpaný a zesláblý jako lidský stařec a neměl takovou moc jako kdysi před svým zajetím. „Agarwaen“ (Túrinovo jméno, když tam pobýval) získal mezi elfy v Nargothrondu velký vliv a dokonce i Finduilas se do něj zamilovala, což Gwindor přijal bez hořkosti. Gwindor věřil, že Finduilas zachrání Túrina před jeho osudem, a proto jí prozradil Agarwaenovu totožnost, zatímco se snažil Túrina přesvědčit, aby její city opětoval.

Když však Túrin mluvil o otevřené válce proti Morgothovým vojskům, Gwindor viděl blížící se zkázu Nargothrondu a radil mu, aby to nedělal, jenže byl ignorován. Nargothrondský král Orodreth na Túrunovu radu postavil most, který nejenže zlikvidoval přirozenou obranu, kterou poskytovala řeka Narog, ale také odhalil polohu Nargothrondu Morgothovým špehům.

Gwindor měl skutečně pravdu a brzy přitáhl Glaurung s vojskem skřetů. Armádu elfů zahnali k planině Tumhalad, kde většinu z nich, včetně krále Orodretha a Gwindora, pobili v bitvě.

Před smrtí Gwindor svěřil Túrinovi ochranu Finduilas, neboť jen ona ho může zachránit před Morgothovým prokletím. Gwindorova předtucha se naplnila; Túrin však jeho přání nevyslyšel; místo toho se pyšně pokusil postavit čelem Glaurungovi, což vedlo k jeho zakletí dračím pohledem a on byl nucen se vydat do Hithlumu, zatímco Finduilas byla odvlečena skřety a Túrin jí nemohl pomoci, což vedlo k její smrti a následně nešťastné lásce mezi Túrinem a jeho sestrou Nienor, která skončila tragickou smrtí obou dvou.zpět