Encyklopedie


Orodreth

Artanáro, Artaher


Orodreth byl elf z rodu Finarfinova a druhý a poslední král Nargothrondu, od smrti Finroda do bitvy na poli Tumhalad, kde sám padl.

Existují dvě různé verze Orodrethových rodinných vztahů. Podle publikovaného Silmarillionu byl přímo druhým synem Finarfina, zatímco podle pozdějších spisů byl synem Finarfinova syna Angroda. Podle Silmarillionu měl pouze dceru Finduilas, zatímco podle pozdějšího textu byl jeho synem také Gil-galad.

Když Finrod Felagund vybudoval své sídlo Nargothrond, pověřil Orodretha správou ostrova Tol Srion a pevnosti Minas Tirith. Když po bitvě Dagor Bragollach Tol Sirion padl, Orodrethovi se podařilo ustoupit do Nargothrondu. Později se Finrod vydal s Berenem a pár věrnými na výpravu pro silmaril a svěřil Nargothrond Orodrethovi. Protože Finrod na výpravě zahynul, stal se Orodreth právoplatným králem. Později přijal Túrina Turambara a ten se stal velkým Nargothrondským vojevůdcem, ale také zkázou Nargothrondu, neboť zavrhl taktiku skrývání. Když vytáhlo proti Nargothrondu velké Morgothovo vojsko vedené drakem Glaurungem, střetla se s ním Nargothrondská armáda na poli Tumhalad, ale byla zcela rozdrcena a Orodreth zahynul v první linii.zpět