Encyklopedie


Gurthang

Černý trn z Brethilu

The Black Thorn of Brethil


Gurthang byl meč Túrina Turambara. Vznikl překováním meče Anglachelu. Byl černý a zářil bledým ohněm.

Když sel Túrin dostal do Nargothrondu, nechal nargothrondské kováře překovat Anglachel, meč Belega Cúthaliona, jímž ho sám nedopatřením zabil. Čepel přejmenoval na Gurthang, "Železo smrti". Túrin meč používal po celou dobu svého pobytu v Nargothrondu, když se stal kapitánem a vedl nargothrondské elfy do otevřené války, v níž nebyli příliš zběhlí. Jeho rostoucí sláva s Gurthangem dala Túrinovi nové jméno: Mormegil "Černý meč" z Nargothrondu. Túrinovy činy s nargothrondskými elfy vyvrcholily bitvou na Tumhaladu, která vedla ke zkáze Nargothrondu. Túrin se postavil Glaurungovi a pozvedl svůj meč proti drakovi, ale pak zůstal stát díky kouzlu z dračího pohledu. Krátce osvobozen se Túrin pokusil zasadit Glaurungovi úder proti jeho očím, ale drak na něj uvalil kouzlo, které ho vedlo do Dor-lóminu. Zatímco zoufale utíkal s vytaseným černým mečem, spatřili ho Tuor a Voronwë.

Brzy nato použil Gurthang Túrin k tomu, aby zabil náčelníka Východňanů Broddu v jeho vlastní síni. Následně, když přišel do Brethilu, Dorlas ho podle Gurthangu poznal jako Černý meč, ale Túrin, který se chtěl zbavit své minulosti, Gurthang odložil a místo něj používal luky a oštěpy. Teprve když začali Brethil hromadně ohrožovat skřeti, Túrin se Gurthangu znovu chopil, aby je odrazil.

Když se Glaurung vypravil do Brethilu, konala se v Ephel Brandiru zoufalá porada, jak se s hrozbou vypořádat. Túrin vyprávěl Haladin příběh o Azaghâlovi, pánu Belegostu, a o tom, jak jeho nůž donutil Glaurunga k útěku, Túrin pak prohlásil: "Ale tady je trn ostřejší a delší než Azaghâlův nůž" a ukázal jim meč Gurthang. Haladin pak zvolal: "Černý trn z Brethilu!".

Túrinovi se podařilo Gurthangem zabít Glaurunga v rokli Cabed-en-Aras, ale když ho vytrhl Glaurungovi z břicha, upadl do mdlob. Brandir mu pak řekl, že jeho žena je ve skutečnosti jeho sestra Nienor, jak řekl Glaurung, a Túrin ve vzteku Brandira zabil. Když se od Mablunga dozvěděl, že je to skutečně pravda, vrátil se Túrin ke Cabed-en-Aras, aby spáchal sebevraždu, a oslovil meč Gurthang s přáním, aby vzal jeho život. A z čepele zazněl chladný hlas v odpověď: „Ano, tvou krev rád vypiji, abych tak zapomněl na krev Belega, svého pána, a na krev nespravedlivě zabitého Brandira. Zabiju tě rychle.“

Túrin se vrhl na Gurthang a čepel se rozlomila. Byla pohřbena spolu s Túrinem pod Kamenem nešťastníků.

Podle proroctví použije Túrin svůj černý meč v Poslední bitvě, aby definitivně zabil Morgotha.zpět