Encyklopedie


Azaghâl


Azaghâl byl král trpasličího města Belegost v Prvním věku.

Jednou když cestoval po Trpasličí cestě ve Východním Beleriandu, přepadli jej skřeti, ale zachránil ho král elfů Maedhros, syn Fëanorův. Azaghâl se mu odvděčil tím, že mu daroval svou přilbu, která se později dostala do držení pánů Dor-lóminu a byla známa jako Dor-lóminská dračí přilba.

Azaghâl se pak zapojil do Maedhrosovy unie a vytáhl spolu s elfy do Páté bitvy. Trpaslíci udatně bojovali proti drakovi Glaurungovi, protože jejich přilby a masky a vrozená odolnost je chránily proti dračímu ohni a svými sekerami doázali draka zranit i přes jeho pevné šupiny. Glaurung však srazil krále Azaghâla a přeplazil se přes něj. Azaghâl z posledních sil vrazil Glaurungovi do břicha dýku, což draka tak vážně zranilo, že utekl z boje.

Azaghâl však byl zabit a trpaslíci ho odnesli z boje. V pohřebním procesí zpívali zpívali žalozpěvy a nadále už se o bitvu nestarali a nikdo z nepřátel si netroufl je napadnout.

Jméno Azaghâl je jedno z mála trpasličích jmen skutečně v jazyce Khuzdul, protože trpaslíci svá skutečná jména cizincům nikdy nesdělovali a i na náhrobky psali jména, pod kterými vystupovali navenek (např, Balin). Je tak pravděpodobné, že Azaghâl nebylo skutečné jméno, ale spíše přízvisko nebo čestný titul.zpět