Encyklopedie


Aratan


Aratan
Eldacar
Arantar
Tarcil

Aratan byl númenorský princ, druhý ze čtyř synů krále Isildura. Jméno Aratan znamená "královský muž" a je na něm zajímavé, že má podobnou formu s předponou ar, jaká se stala zvyklostí v Isildurově rodě o mnoho staletí později, když chtěli králové Arthedainu a náčelníci Dúnedain zdůraznit svůj nárok na panství v celém Arnoru, například Arvedui nebo Aragorn (ovšem s tím rozdílem, že jméno Aratan je quenijské, zatímco pozdější jména sindarská).

Aratan se spolu se svým mladším bratrem Ciryonem neúčastnil obléhání Barad-dûr, protože Isildur je poslal do Minas Ithil, aby bránili město a průsmyk Cirith Dúath proti případnému útoku z Mordoru, kdyby chtěl Sauron touto cestou uniknout a vyplenit Gondor ještě než bude poražen v Mordoru.

Všichni Isildurovi synové kromě nejmladšího Valandila doprovázeli otce spolu s dvěma stovkami válečníků a rytířů na sever při návratu do Arnoru a padli spolu s ním při pohromě na Kosatcových polích. První z bratrů, který zahynul v boji, byl Ciryon. Aratan pak byl smrtelně zraněn, když se pokoušel svého bratra vysvobodit. Po jejich smrti Isildur poznal, že boj je marný a na radu svého nejstaršího syna Elendura se (neúspěšně) pokusil uniknout za pomoci Jednoho prstenu.zpět