Encyklopedie


Huorni

Huorns


Huorni byly bytosti podobné entům. Jejich původ není zcela jasný; buď šlo o stromy, které se částečně "probudily", nebo o enty, kteří "zestromovatěli". Pravděpodobně je, že existovaly obě možnosti. Huorni byli schopni se pohybovat, v případě potřeby i hodně velkou rychlostí. Zejména ve větším množství pohromadě se dokázali zakalit stínem, který skryl jejich skutečný pohyb. Měli hlas a dokázali rozmlouvat s enty. Huorni zřejmě měli různý charakter; někteří byli dobří a někteří zlí, ale obecně neměli lásku ke svobodným národům. Když na ně praví enti nedohlíželi, stávali se divokými a lesy, které obývali, byly nebezpečné.

Ve Třetím věku huorni žili především ve Fangornu, kde jim vládl Stromovous a jeho enti, ale je velmi pravděpodobné, že některé stromy ve Starém hvozdě, především Dědek vrbák, byli také huorni.

Během války o Prsten byli huorni z Fangornu vybuzeni Stromovousem a vydali se do války proti Sarumanovi: zničili Nan Curunír a pomohli také rohirům porazit Sarumanovy skřety v bitvě o Hlásku.zpět