Encyklopedie


Huan


Lúthien a Huan Lúthien a Huan v Nargothrondu

Huan byl veliký lovecký pes, vlkovdav, který pocházel z Valinoru a byl tak velký jako menší kůň. Původně jej sám Oromë věnoval Fëanorovu synovi Celegormovi. Huan rozuměl lidské řeči a dokázal také mluvit, ale směl promluvit pouze třikrát. Vázalo se k němu proroctví, že nezemře, dokud se nepostaví v boji největšímu vlku, který kdy žil.

Huan následoval svého pána do vyhnanství a doprovázel jej také do Nargothrondu. Pomohl Celegormovi a Curufinovi zajmout Lúthien, ale když byla držena v Nargothrondu, zželelo se mu jí a rozhodl se pomocci jí s útěkem. Promluvil poprvé, řekl jí o tajné únikové cestě a vydal se s ní zachránit Berena, uvězněného Sauronem na Tol-in-Gaurhothu. S pomocí Lúthieniných kouzel a Huanovy síly zabili všechny Sauronovy vlkodlaky, které proti nim poslal, včetně obávaného Draugluina, a nakonec porazili i Saurona samého ve vlkodlačí podobě. Huan se pak vrátil zpět ke svému pánovi, ale zanedlouho se jeho cesta opět zkřížila s Berenem a Lúthien.

Vládce Nargothrondu Orodreth se totiž dozvěděl o zlých činech Celegorma a Curufina a vypověděl je z Nargothrondu. Cestou na sever potkali Berena a Lúthien na pomezí Doriathu a když se Curufin pokusil zabít Lúthien, ale Huan se obrátil proti svému pánovi, zahnal jej a pomohl Lúthien vyléčit Berenovo zranění od Curufinova šípu. Promluvil podruhé a poradil jim, jak se dostat do Angbandu s pomocí kůží vlkodlaka Draugluina a upírky Thuringwethil. Sám je však do Morgothova sídla nedoprovázel a zatím osaměle lovil v divočině, ale žádal všechna zvířata o pomoc, a tak se zvěst o výpravě donesla orlům, kteří pak Berena a Lúthien zachránili před branou Angbandu.

Znovu se Huan s Berenem a Lúthien setkal, když se vrátili do Doriathu a pomohl opět Lúthien léčit Berenovo zranění, způsobené vlkodlakem Carcharothem. Brzy na to se roznesla zvěst o řádění Carcharotha, šíleného ze spalujícího žáru silmarilu, který byl pozřel. Huan se připojil k Berenovi, Thingolovi, Belegovi a Mablungovi v Honu na Vlka. Berenovi a Huanovi se podařilo Carcharotha zabít, ale oba byli smrtelně zraněni. Huan promluvil potřetí, rozloučil se s Berenem a skonal, s Berenovou dlaní na své hlavě.zpět