Encyklopedie


Bilbova mitrilová košile

Bilbo's mithril shirt


Je to pěkná věcička Bilbova mitrilová košile

Jedním z nejznámnějších předmětů vyrobených z mitrilu se stala mitrilová košile, kterou objevil Thorin Pavéza v dračím pokladu v Osamělé hoře po smrti Šmaka a kterou daroval Bilbovi. Její původ není známý, zřejmě byla vyrobena kdysi pro nějakého mladého elfího prince, proto měla dobrou velikost pro hobita. Patřil k ní opasek zdobený perlami a křišťály. Jednalo se o nesmírně cenný artefakt, o němž později Gandalf prohlásil, že má větší cenu než celý Kraj a všechno v něm, a trpaslík Gimli řekl, že v životě takovou krásu neviděl ani o ní neslyšel.

Bilbo měl mitrilovou košili při bitvě pěti armád, po návratu domů si ji nejprve vystavil doma v Dně pytle, načež ji zapůjčil do muzea – domu pamětin ve Velké Kopanině. Před svým odchodem ji ale odtamtud vyzvedl a odnesl si ji do Roklinka.

Když Společenstvo prstenu vyráželo z Roklinky, věnoval Bilbo svou mitrilovou košili (spolu s Žihadlem) Frodovi, který ji pak stejně jako Bilbo nosil skrytě pod oblečením, takže ani ostatní členové Společenstva o tom dlouho nevěděli. Během cesty zachránilo toto brnění Frodovi několikrát život. Především v Morii při útoku skřetího náčelníka v komnatě Mazarbul, ale také u můstku v Khazad-dûm nebo během plavby po Anduině, kdy bylo Společenstvo ostřelováno skřetími šípy z východního břehu řeky.

Frodo o své brnění přišel, když byl otráven Odulou a zajat skřety z Cirith Ungolu. Skřetí kapitán Šagrat odnesl mitrilovou košili Sauronovi a později ji Ústa Sauronova použil pro vyjednávání před Černou branou jako falešný důkaz, že "špehové" jsou v Sauronově zajetí. Gandalf se jí ale zmocnil a tak ji Sauronově pádu mohl vrátit Frodovi.

Frodo pak měl mitrilovou košili na sobě při oslavě vítězství. Ještě jednou mu zachránila život po jeho návratu do Kraje, když se ho Saruman přede dveřmi Dna pytle pokusil zákeřně probodnout nožem.zpět