Encyklopedie


Baranduina

Baranduin

Brandyvína

Brandywine


Most přes Brandyvínu Most přes Brandyvínu
Řeka v Eriadoru. Baranduina znamená "Dlouhá zlatohnědá řeka". Hobiti si upravili původní elfský název na Brandyvína. Pramenila v Soumračném jezeře u Annúminasu a odtamtud tekla nejdřív na východ a pak na jih, kde tvořila východní hranici Kraje. Zprava se dio ní vlévala Voda.
Přecházela ji Východní cesta přes Most kamenných oblouků, za ním se na levém břehu nacházelo Rádovsko - jediná část Kraje na východ od Brandyvíny - zatímco na levém břehu byla nížinatá oblast zvaná Blata. Zhruba ve střední části Rádovska byl na řece zřízen Rádohrabský přívoz. Na konci Rádovska přicházel těsně k Brandyvíně výběžek Starého hvozdu a v těch místech se z levé strany vlévala říčka Opletnice a hned po ní z pravé strany Krajánka.
Několika oblouky se pak Baranduina dostávala k Holému brodu a pokračovala k jihozápadu mezi Modrými horami a Minhiriathem. V části svého toku tvořila hranici mezi Arthedainem na severozápadě a Cardolanem na jihovýchodě. Do moře se vlévala u mysu Eryn Vorn.
Roku 1601 Baranduinu poprvé překročili hobiti a založili Kraj. Za udělení této země jim bylo králem Argelebem II. uloženo mimo jiné pečovat o Most kamenných oblouků.zpět