Encyklopedie


Menegroth


Hlavní město Doriathu, říše Sindar, ležící v jejím středu. Brány Menegrothu byly zasazeny do skalnatého svahu u řeky Esgalduiny. Jméno Menegroth znamená "tísíc jeskyní".

Pro Thingola, krále Sindar, ho postavili trpaslíci z Nogrodu a Belegostu. Říká se, že Menegroth byl nejkrásnějším ze všech sídel na východ od Velkého moře.

Dokud žil Thingol a Doriath byl chráněn mocí Melian, nebyl Menegroth nikdy ohrožen nepřáteli. Po smrti Thingola a odchodu Melian se ale záhy stal roku 503 P.v. dějištěm bitvy v tisíci jeskyních, kdy do Menegrothu vnikli trpaslíci z Nogrodu a v pomstě za zabití svých řemeslníků vyplenili Menegroth a ukradli Nauglamír se silmarilem a mnoho jiných pokladů.

Poté byl Menegroth nakrátko obnoven Diorem, ale už roku 506 došlo k definitivní zkáze Doriathu, když byl Menegroth napaden Fëanorovými syny a došlo tu k třetímu Zabíjení rodných. Přeživší elfové z Doriathu uprchli do Ústí Sirionu a Menegroth zůstal opuštěn až do Války hněvu, kdy se i s celým Beleriandem potopil pod moře.
zpět