Encyklopedie


Lesní elfové

Wood-elves

Silvan Elves


Lesní elfové bylo označení pro elfy žijící převážně v lesích Středozemě. Ve Třetím věku se jednalo hlavně o elfy žijící v Temném hvozdu a Lothlórienu.

Lesní elfové nebyli skupinou jednotného původu. Většina elfů žijících v oblasti Rhovanionu pocházela původem z Nandor, tedy části Teleri, kteří se během Velkého putování zalekli pohoří Hithaeglir a zůstali v údolí Anduiny. Stali se rozptýleným lidem stěží rozlišitelným od Avari. Přestože někteří z Nandor pod vedením Denethora odešli na západ do Beleriandu a stali se známými jako Laiquendi, většina jich zůstala ve Rhovanionu.

Postupem času se smísili s některými Avari, kteří postupem času přicházeli z východu. Po skončení Prvního věku a potopení Beleriandu naopak ze západu přišli někteří Sindar, kteří si přáli vrátit se k jednoduššímu lesnímu životu.

Z těchto Sindar, kteří přišli mezi kmeny lesních elfů a sjednotili je, se stali první králové lesních elfů, Oropher a Amdír.

Oropher založil Lesní říši ve Velkém zeleném hvozdu a stal se nejmocnějším z vládců lesních elfů. Jeho prvním sídlem byl pahorek Amon Lanc na jihu hvozdu. Později ale několikrát přesunul své sídlo dál na sever. Padl ve Válce Posledního spojenectví a králem se stal jeho syn Thranduil, který se usídlil až na severovýchodním okraji hvozdu, kde pak žil po celý Třetí věk.

Amdír se stal králem Lórinandu. Zdejší obyvatelé se nazývali Galadhrim. V polovině Druhého věku po pádu Eregionu sem přišlo mnoho uprchlíků, Sindar i Noldor včetně Celeborna a Galadriel, ale přizpůsobili se lesnímu životu. Amdír padl také ve Válce posledního spojenectví, po něm vládl jeho syn Amroth. Ale když byla v Khazad-dûm probuzena Durinova zhouba, mnoho elfů včetně Amrotha se rozhodlo uprchnout k moři a na Západ. Po Amrothovi už neměl Lothlórien krále, ale vlády se ujali Celeborn a Galadriel jako Pán a Paní.zpět