Encyklopedie


Dori


Strach z výšek Orel odnáší Doriho a Bilba z hořícího lesa

Dori byl trpaslík z Durinova lidu, jeden ze společníků Thorina Pavézy při výpravě k Ereboru. Byl Thorinovým příbuzným, ale ze vzdálenější větve než někteří jiní trpaslíci z družiny, takže jeho přesný rodokmen ani rok narození neznáme. Podle porovnání s ostatními členy družiny však můžeme usoudit, že se narodil někdy mezi lety 2763 a 2809, takže v době výpravy mu bylo mezi 132 a 178 lety.

Byl nejsilnější z trpaslíků v družině a spolu se svým bratrem Norim také sdílel Bilbův názor, že jídlo by mělo být podáváno často a ve velkých porcích.

Žil se svými bratry Norim a Orim v Ered Luin a zúčastnil se Neočekávaného dýchánku, odkud pak vyrazil v družině Thorina Pavézy.

Během výpravy třikrát zachránil život Bilbovi: Nesl ho na zádech ve střetích tunelech v Mlžných horách, pomohl mu vylézt na strom na útěku před vrrky a nechal Bilba pověsit se mu na nohy, když je z hořících stromů odnášeli orli, za což si od Bilba vysloužil velké uznání a vděčnost.

Účastnil se bitvy Pěti Armád, kterou přežil a následně se usadil v obnoveném království Erebor pod vládou Dáina II.. V době Války o Prsten byl ještě na živu a možná bojoval v bitvě v Dole.zpět