Encyklopedie


Dům Mírdain

House of the Mírdain


Dům Mírdain bylo hlavní sídlo Gwaith-i-Mírdain, mocného klenotnického cechu ve městě Ost-in-Edhil v Eregionu ve Druhém věku. Právě zde Celebrimbor a další elfští kováři, částečně za pomoci a pod vedením tajemného Annatara ukovali Prsteny moci.

Po odchodu Annatara kolem roku 1500 vykoval Celebrimbor v Domě Mírdain své mistrovské dílo, Tři prsteny. Pomocí nich však zjistil, že Annatar je ve skutečnosti Sauron, který chtěl za pomoci Jednoho prstenu ovládnout všechny menší Prsteny moci a jejich nositele.

Když byla Sauronova lest odhalena, rozhodl se Temný pán získat Prsteny silou, rozpoutal válku Saurona a elfů a vtrhl se svou armádou do Eregionu. Jeho hlavním cílem byl samozřejmě Dům Mírdain, v jehož pokladnicích chtěl najít ukryté prsteny. Sám Celebrimbor vedl poslední zoufalou obranu na schodech cechovního domu, ale byl tu zabit. Pak Souron vstoupil do Domu Mírdain, propátral jej a vyloupil jeho pokladinice. Našel tu Devět prstenů a zjistil, kde je ukrytých Sedm. Tři však nemohl najít, protože Celebrimbor je už dříve v předtuše nebezpečí odeslal pryč, jiným elfským pánům.zpět