Encyklopedie


Prsteny moci


Tři prsteny pro krále elfů pod nebem, Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene, Devět mužům: každý je k smrti odsouzen, Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem. Jeden Prsten vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny privede, do temnoty sváže v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.
čeština

Gakh Nazgi Golug durub-uuri lata-nuut, Udu takob-ishiz gund-ob Gazat-shakh-uuri, Krith Shara-uuri matuurz matat duumpuga, Ash tug Shakhbuurz-uur Uliima-tab-ishi za, Uzg-Mordor-ishi amal fauthut burguuli. Ash nazg durbatuluuk, ash nazg gimbatul, Ash nazg thrakatuluuk, agh burzum-ishi krimpatul Uzg-Mordor-ishi amal fauthut burguuli.
černá řeč

V první polovině Druhého věku přišel do elfského království Eregion tajemný Annatar - "Pán darů". Ve skutečnosti to byl Sauron. Společně s Celebrimborem a dalšími eregionskými kováři ukovali Prsteny moci. Vyrobili mnoho menších prstenů, jejichž počet není známý, ale jejich největším společným dílem bylo Devět Prstenů a Sedm Prstenů. Pak Sauron odešel a elfští kováři sami ukuli ještě Tři Prsteny, které byly vrcholem jejich umění. Sauron však elfy zradil a tajně vykoval nejmocnější ze všech, Jeden Prsten, který měl moc nade všemi ostatními. Když Celebrimbor poznal, že byl zrazen, poslal dva ze Tří prstenů Gil-galadovi do Lindonu a jeden Galadriel do Lothlórienu. Zbylé uschoval u sebe v Eregionu. Pak Sauron zaútočil a díky moci Jednoho Prstenu Eregion dobyl a Prsteny si vzal. Devět dal lidem; ti neodolali jejich moci a stali se nazgûly, nejmocnějšími Sauronovými služebníky. Sedm dal trpaslíkům, ale trpaslíci říkají, že jeden z nich dali Durinovi VI. přímo elfové. Sedm v nich probouzelo žádostivost po zlatě; této zlé vlastnosti podlehli Thrór a Thráin II..

Sedm získal Sauron zpět nebo je zničili draci, ale pak byl Jeden zničen a Tři i Devět ztratily moc.zpět