Encyklopedie


Andreth


Andreth byla moudrá žena z Bëorova rodu. Byla dcerou Boromira, pána Ladrosu a pravnuka Bëora Starého. Narodila se roku 361 P. v. jako Boromirovo druhé dítě, měla staršího bratra Bregora a mladší sestru Beril.

V mládí žila v domě svého strýce Belemira, kde se naučila moudrosti Marachova domu od Belemirovy manželky, moudré ženy Adanel.

Andreth milovala elfského pána Aegnora, syna Finarfinova. Aegnor ji poprvé spatřil v odrazu na hladině jezera Aeluin a oba se vzájemně do sebe zamilovali. Aegnor se ale nemohl s Andreth oženit, protože podle zákona Eldar nebylo dovoleno uzavírat sňatky v době války. Oba dva proto zůstali svobodní a bezdětní.

Andreth postupně rostla ve své moudrosti a porozumění a když byla starší byla v Bëorově domě uznávána jako moudrá žena po Adanel.

Spřátelila se také s Aegnorovým nejstarším bratrem, králem Finrodem, kterýsi velmi cenil její moudrosti, často ji navštěvoval a rozmlouval s ní o filosofických otázkách a o problému osudu elfů a lidí. Jedna taková rozmluva byla zapsána jako Athrabeth Finrod ah Andreth.zpět