Tolkienovy knihy a texty vydané až po jeho smrti

The History of Middle-Earth
Historie Středozemě - dvanáctidílná řada knih vydávaných v letech 1983-1996 Tolkienovým synem Christopherem. Shromažďují a analyzují materiály, vztahující se k Tolkienovu světu, které nikde do té doby nebyly samostatně vydány. Zčásti se jedná o starší verze známých prací, zčásti o úplně jiné nepublikované texty.


Silmarillion
8. srpen 2006
Rok vydání: 1977
česky 1992
Jedna za tří nejznámějších Tolkienových knih. Přestože tato kniha vyšla až po autorově smrti, představuje základní příběhy světa, na němž je postaven Pán prstenů. První obrysy světa Středozemě začaly vznikat už v roce 1917. V té době taky Tolkien napsal první verze příběhů, které tvoří páteř Silmarillionu. Celý život pak toto dílo zdokonaloval, a tak se mu až do jeho smrti nepodařilo připravit finální verzi k vydání. Toho se nakonec chopil jeho syn Christopher.
Nedokončené příběhy
27. září 2006
Rok vydání: 1980
česky 1994
Kniha navazující na dříve vydaný Silmarillion. Jejím autorem je opět Tolkienův nejmladší syn Christopher, který se tímto způsobem poprvé rozhodl publikovat i rozpracované zlomky otcových příběhů z dějin Středozemě. Stejně jako v Silmarillionu, i Nedokončených příbězích najdeme líčení mýtů ze tří slunečních věků předcházejících Válce o Prsten.
Húrinovy děti
25. září 2006
Rok vydání: 2007
česky: 2007
The Children of Húrin (Húrinovy děti) je nedokončený příběh, který J. R. R. Tolkien začal psát v roce 1918. Tolkienův syn Christopher dal nyní dohromady celý příběh a připravil jej, aby mohl být poprvé vydán jako samostatná kniha.
Příběh pojednává o lidském hrdinovi z Prvního věku, Húrinovi, který byl proklet Temným pánem Morgothem, a o účincích tohoto prokletí na jeho děti - Túrina Turambara a Nienor.