Encyklopedie


Beladona Bralová

Belladonna Took


Beladona Bralová byla nejstarší ze tří dcer (ovšem devátá z celkem dvanácti dětí) Gerontia, zvaného Starý Bral. Narodila se roku 2852. Zdědila zvídavost a dobrodružnost, které byly často spojovány s rodinou Bralů (ostatně její bratr Hildifons odešel na cesty a nikdy se nevrátil a Isengar prý byl v mládí na moři). V mládí se Beladona znala s Gandalfem a ten o ní později mluvil s respektem.

Provdala se do rodiny Pytlíků, když si vzala za muže Bungo Pytlíka, solidního a usedlého hobita. Bungo pro ni vybudoval luxusní horu v Hobitínském kopci, nazvanou Dno pytle (ovšem použil k tomu z větší části její peníze).

Beladona měla s Bungem jediného syna, slavného Bilbo Pytlíka, který s nimi žil v Dně pytle. Bungo však zemřel roku 2926 a Beladona ho přežila jen o osm let; zemřela roku 2934 ve věku osmdesáti dvou let (na hobita to byl relativně nízký věk) a zanechala Dno pytle Bilbovi, který tam žil poklidně dalších sedm let. Roku 2941 ale zavítal do Kraje Gandalf, který sháněl nějakého hobita, kterého by mohl zapojit do dobrodružné výpravy k Ereboru. Právě díky vzpomínce na Beladonu a její dobrodružnou povahu si vzpomněl na jejího syna a Bilbo tak byl zatažen do událostí, vedoucích k nalezení Jednoho prstenu.zpět