Úvodníky

The Rings of Power


Prý je nějaký nový seriál ze Středozemě, slyšeli jste o tom? No, předpokládám, že nikdo, kdo se aspoň okrajově věnuje světu profesora Tolkiena, to nemohl neslyšet. The Rings of Power, Prsteny moci, návrat do Středozemě a velká seriálová událost letošního roku. Uvidíme. Každopádně web Angrenost se nadále věnuje Tolkienovu legendáriu, světu Středozemě tak, jak o něm Tolkien psal, a na tom žádná adaptace nic nemění. Nicméně přece jen jsem nechtěl tuto událost, kterou dnes tolkienovský svět žije, úplně pominout.

Je to vlastně docela zajímavé, když se ohlédnu k počátkům webu Angrenost.cz – přesně před devíti měsíci jsem připomínal jeho dvacáté výročí. Původní web tedy byl zprovozněn 1. prosince 2001. A jak jsem psal v článku O webu - trocha historie: To samozřejmě nabízí zdánlivě evidentní souvislost s premiérou filmu Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, prvním z trilogie filmového zpracování Pána prstenů od Petera Jacksona. Nicméně já jsem svůj web chtěl vždy věnovat výhradně Tolkienovým knihám, nikoli filmům, takže pokud tam byla nějaká souvislost, bylo to spíš tak, že jsem svůj web vytvořil „navzdory“ filmu a datum premiéry mě jen trochu popohnalo k tomu, abych jej zprovoznil dříve.

Nikdy jsem nebyl zapáleným fanouškem Jacksonovy filmové trilogie, protože jsem byl jedním z těch, kdo „měl rád Pána prstenů dřív než to bylo cool“ a ve filmech vždycky bylo hodně věcí, které mě rozčilovaly. Ale s několika shlédnutími a hlavně po vydání rozšířených verzí jsem se naučil je mít rád. Hobit je trošku jiný příběh, ale i ten má světlé chvilky. A co je důležité, doceňuju, že filmy přivedly k zájmu o Středozemi a tím i o původní Tolkienovy knihy mnoho lidí, kteří by se k nim jinak třeba nikdy nedostali, což je skvělé.

Jak to bude s novým seriálem, ukáže čas. Upřímně řečeno nerozumím těm vyhroceným hádkám, které na internetu vedou už několik měsíců lidé, kteří mají zcela jasno o kvalitách seriálu, který ještě neviděli – ať už jsou to zapálení nadšenci do aktualizace Tolkienova díla, kteří se snaží rozmanité kritiky umlčet ve jménu diverzity a tolerance, anebo rozhněvaní obhájci čistoty Legendária, kteří jsou rozhodnuti nikdy se na toto zneuctění Tolkiena nepodívat a neúnavně rozhlašují, jak je seriál naprosto nezajímá. Ale možná jsou takové hádky přirozené, jen díky sociálním sítím viditelnější než kdy jindy.

Pokud jde o mě, rád se na seriál podívám. Těším se na vizuální a hudební stránku, což mě také nejvíce nadchlo na Jacksonově trilogii, jsem dost skeptický pokud jde o příběh, obávám se změn a přídavků, ale rád se nechám příjemně překvapit. Ale opět, jako u filmů Pán prstenů, doufám v efekt popsaný výše: Že seriál, až už bude jakýkoli, přivede mnoho nových lidí do Středozemě a aspoň někteří z nich se díky němu stanou čtenáři Tolkienových knih.

A to mě přivádí k otázce, jak se k tomu postavit pokud jde o Angrenost. Rozhodně se nechci cíleně věnovat nějakému rozebírání či hodnocení seriálu, natož aby se vymyšlené seriálové skutečnosti třeba dostaly do encyklopedie. Ale inspiroval mě přístup jednoho mého oblíbeného podcastu, totiž využít zájmu o seriál k tomu, aby se fanoušci seriálu nasměrovali ke skutečným informacím o Tolkienově světě. A proto jsem se rozhodl postupně vyplňovat bílá místa v encyklopedii týkající se reálií Druhého věku. Jak jste si možná všimli, zaměřil jsem se v poslední době především na Númenor a jeho krále, ale chystám se toho doplnit víc. A tak bude mít člověk, hledající v češtině informace třeba o Tar-Míriel, možnost dočíst se na Angrenostu co nejvíce souvisejících informací.

Doufám, že se mi to podaří a aspoň někomu to pomůže.Zveřejněno: 1. září 2022
zpět