Encyklopedie


Barahirův prsten

Ring of Barahir


Prsten, který daroval Barahirovi z Bëorova domu Edain král Finrod Felagund z Nargothrondu na znamení díků za záchranu života v bitvě Dagor Bragollach. Neměl žádnou magickou moc, ale pro svůj původ byl vždy chován v úctě.

Prsten byl použit jako znamení Barahirovým synem Berenem, který hledal u Finroda pomoc při Výpravě pro silmaril, a král Finrod se rozhodl odměnit Barahirův čin tím, že se sám vydal s Berenem na výpravu, na níž pak zahynul.

Prsten byl předáván dál potomkům, přešel na rod králů Númenoru, pánů z Andúnië a králů Arnoru. Sloužil jako jeden z odznaků Severního království, spolu s Elendilovou hvězdou a Annúminaským žezlem. Po Bitvě u Fornostu, když král Arvedui prchal z Arthedainu na sever a vyhledal pomoc Lossothů u zátoky Forochel, dal Barahirův prsten lossothskému náčelníkovi jako odměnu za poskytnutou pomoc. Slíbil mu, že když bude potřeba, Dúnadané prsten zpět vyplatí jídlem, zbožím, nebo čímkoli, co budou Lossothové potřebovat. To se později skutečně stalo a díky tomu se prsten zachránil, protože král sám utonul na lodi rozdrcené ledovými krami. Prsten tak zůstal dědictvím Isildurova rodu.zpět