Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "jedna a dvě":


Původní příspěvek:
Telperion
15.11.2007 21:30:35 id2680 Re: Technický pokrok  
Ne, tak jsem to rozhodně nemyslel. Spíše jde o to, že elfové byli jinou rasou než lidé, a tudíž věci, které lidem připadaly nadpřirozené a kterým říkali kouzla, byly pro elfy naprosto přirozenou věcí. Někde jsem ostatně četl, že i sám Tolkien to tak myslel. V Tolkienově světě není možné naučit se kouzlit nebo něco podobného, prostě buď nějaké schopnosti máš, nebo ne. Takže magie je vlastně přirozeným projevem nadpřirozených bytostí (z pohledu lidí nadpřirozených). Dalším zdrojem magie jsou kouzelné předměty, byliny atd. Příkladem může být samozřejmě Prsten, jako jiný příklad je možné uvést athelas, který měl svým způsobem magické účinky.
Ostatně o odlišném pojetí kouzel u lidí (hobitů) a elfů svědčí i následující citát, kde Galadriel mluví k Samovi: "Tomuhle se přece u vás říká kouzla, domnívám se; ačkoli úplně nechápu, co se tím míní, a téhož slova se tam myslím používá i pro Nepřítelovy klamy. Ale toto, chceš-li, jsou kouzla Galadriel."
Jak asi každý ví v tomto citátu se mluví o zrcadlu Galadriel, tedy o něčem, co by lidé určitě označili jako kouzlo, ale Galadriel "úplně nechápe, co se tím míní".