The History of Middle-Earth

6: The Return of the Shadow


The Return of the Shadow (Návrat Stínu) je šestý svazek Historie Středozemě a zároveň první ze čtyř, které se zabývají Pánem prstenů a jsou také označovány jako The History of the Lord of the Rings.
Kniha začíná popisem základní kompozice Pána prstenů a pokračuje potom po jednotlivých kapitolách, až do cesty Morií. Kapitoly jsou pojmenovány stejně jako v Pánu prstenů, přičemž každá začíná určitým vysvětlením kontextu a pak následuje text první nebo druhé verze, kterou Tolkien napsal, případně ještě nějaké další verze, pokud v ní byly nějaké další výrazné změny. Kromě toho je u každé kaitoly spousta poznámek o změnách a zajímavých místech v textu.
Zatímco příběh je i v raných verzích bez větších rozdílů proti publikované verzi, postavy se často docela liší. Frodo se například nejdřív jmenuje Bingo a místo Chodce (Strider) je v první verzi Klusák (Trotter), který není člověk ale hobit. Hobiti pak cestují na východ z toho důvodu, že se jedná o zmapovanou oblast (díky Bilbově cestě v Hobitovi), na rozdíl od krajů na jihu.
Název The Return of the Shadow dostala také první kniha ze sedmidílného vydání Pána prstenů.

Zveřejněno: 22. září 2006
zpět