Encyklopedie


Průsmyk Sirionu

Pass of Sirion


Jako průsmyk Sirionu se v Prvním věku označovalo hluboké údolí na horním toku řeky Sirion, sevřené mezi Ered Wethrin na západě a Echoriath na východě. Byla to jedna z hlavních spojnic mezi Beleriandem a rozlehlou planinou Ard-Galen na severu; jediná cesta průsmykem byla úzká a vedla po západním břehu řeky. Údolí mělo po obou stranách strmé svahy porostlé borovými lesy. Uprostřed průsmyku se v řece nacházel skalnatý ostrov Tol Sirion.

Průsmyk představoval možnou cestu pro útok Morgothových vojsk z Angbandu na západní Beleriand (jak se i stalo během První bitvy). Proto po příchodu Noldor postavil Finrod Felagund na ostrově Tol Sirion pevnost, kterou nazval Minas Tirith. Později, když Finrod vybudoval své nové sídlo Nargothrond, svěřil Minas Tirith svému synovci Orodrethovi.

Strategický význam průsmyku se ukázal po prolomení obklíčení Angbandu. Na konci Dagor Bragollach díky statečnosti Barahira a jeho mužů průsmykem unikl Finrod se zbytkem svého vojska. Průsmyk byl pak cílem prvního Morgothova útoku následujícího po Dagor Bragollach. Tento útok vedl nejmocnější Morgothův služebník Sauron, který dobyl pevnost Minas Tirith a udělal z ní své sídlo, aby získal kontrolu nad strategickým průsmykem. Jeho moc nad průsmykem ale byla po několika letech zlomena díky Lúthien a Huanovi. Díky tomu mohl později král Turgon skrze průsmyk nečekaně přivést své vojsko do bitvy Nirnaeth Arnoediad a později opět skrze průsmyk ustoupit, aniž by Morgoth dokázal vystopovat, kde leží jeho skryté město.zpět