Encyklopedie


Morgulský nůž


Amon Sul Věž Amon Sûl

Morgulský nůž je označení pro zbraň, používanou Prstenovými přízraky, která způsobuje morgulskou ránu. Slovo morgul znamená černá magie – může mít vztah k Minas Morgul, městu nazgûlů, ale také se může jednat o obecné označení.

Černokněžný král touto dýkou bodl Froda pod Větrovem. Nezasáhl sice hobitovo srdce, na něž mířil, bodl jej pouze do ramene, ale úlomek čepele zůstal v ráně a postupně se posouval směrem k srdci. Tato morgulská rána vedla k tomu, že zasaženého postupně měnila v přízrak pod kontrolou Prstenových přízraků. V případě zásahu do srdce by k tomu došlo nejspíš okamžitě nebo velmi rychle.

Zbytek čepele morgulské dýky brzy poté na denním světle roztál jako led, ale jílec Aragorn uschoval, aby pomohl s rozpoznáním zbraně a pozdějším léčením. Aragorn sám Frodovo zranění ošetřil za pomoci athelasu a zpěvu nad zbytkem morgulské dýky, čímž čemuž zmírnil její zlou moc. Později ho ošetřil a zmírnil postup rány také Glorfindel. I tak ale Frodo trpěl, rameno a paži měl chladnou a neschopnou pohybu, musel dál jet na poníkovi a postupně se dostavovaly další příznaky jeho postupného vtahování do světa přízraků: Jeho zrak byl zastřený šedivou mlhou, měl vidiny černých stínů a ke konci už viděl lépe v noci než ve dne a u Bruinenského brodu i bez nasazeného prstenu viděl pravou podobu Černých jezdců. Díky hobití odolnosti a ošetření, kterého se mu dostalo, ale Frodo vydržel i s úlomkem morgulského ostří v ráně sedmnáct dní, než se dostal do Roklinky, kde jej Elrond ošetřil a odstranil úlomek čepele z rány. To je doba, kterou Gandalf označil jako nevídanou, neboť mnoho silných válečníků Velkých lidí by stejné ráně podlehlo mnohem dříve.

Také Boromir, správce Gondoru, utrpěl v roce 2475 morguskou ránu. Neříká se, jestli byla také zbůsobena dýkou nebo jinou zbraní, ale její efekt byl jiný než v případě Froda. Boromir nebyl proměněn v přízrak, ale trpěl velkými bolestmi a přestože nezemřel bezprostředně po utrpění zranění, jeho život byl ukrácen, zemřel o několik let poté, v roce 2489.zpět