Encyklopedie


Lahvička Galadriel

Phial of Galadriel

hvězdná sklenička

Star-glass


Lahvička Galadriel byla skleněná lahvička, do které elfská královna Galadriel díky své moci dokázala zachytit světlo hvězdy Eärendila, a tedy posledního ze silmarilů. Lahvička tak mohla ve tmě svítit vlastním světlem.

Byla dárkemkterý od Galadriel dostal Frodo při loučení a odjezdu Společenstva z Lothlórienu. Galadriel mu k tomu řekla, že pro něj bude světlem v místě, kde všechna ostatní světla selžou.

Lahvička pomohla Frodovi nejprve nepřímo, když se v Morgulském údolí ocitlnedaleko Černokněžného krále a cítil nutkání nasadit si Prsten (čímž by se před nazgûlem prozradil), ale místo toho sevřel v dlani lahvičku, což mu pomohlo odolat.

Zásadní roli pak měla v doupěti Oduly, kde s pomocí jejího světla Frodo odehnal Odulu. Vykřikl při tom quenijsky Aiya Eärendil Elenion Ancalima!, což znamená Buď zdráv Eärendile, nejjasnější z hvězd. Následně ji použil Sam při souboji s Odulou a světlo z lahvičky dokázalo netvora zcela oslepit. Lahvička také pomohla Samovi překonat neviditelnou bariéru Strážců brány ve věži v Cirith Ungolu.

Když se však Sam pokusil lahvičku použít u Puklin Osudu, zasvítila jen slabě, protože byli v srdci Sauronovy říše, kde žádná jiná moc neměla sílu.

Po porážce Saurona si Frodo odvezl lahvičku s sebou na Západ.zpět