Encyklopedie


Vilda Bělonožka

Will Whitfoot


Vilda Bělonožka byl hobit z Kraje. Byl dlouholetým starostou Kraje v době války o Prsten. Starostoval v letech 1413–1427 Krajového letopočtu s přestávnou v letech 1418–1420.

Byl zvolen starostou na svobodném trhu ve Velké kopanině v roce 1413.

Byl známý tím, že byl nejtlustším hobitem v Západní čtvrtce. Byl účastníkem kuriózní nehody, kdy se jednoho dne, zrovna při jedné z jeho porad, část stropu Radní nory najednou propadla. Nikomu se naštěstí nic nestalo a všichni stihli utéct. Vilda Bělonožka se však vynořil z trosek obalený křídovým prachem tak, že vypadal jako velký syrový knedlík. Od té doby mu všichni říkali Starý Knedlík. Pipin později vyprávěl tuto historku pro obveselení hobitů v Hůrce.

Stal se jedním z prvních hobitů postižených vládou Lota Pytlíka ze Sáčkova. Když se vydal do Dna Pytle protestovat proti nadměrnému kácení stromů, na cestě ho zadrželi Darebáci a odvedli ho do Zamčených děr. Loto pak uzurpoval jeho funkci starosty, ale začal si místo toho říkat Šéf.

Po bitvě v Povodí byl osvobozen, ale zpočátku nebyl schopen vykonávat svou funkci, a tak se Frodo Pytlík dočasně ujal funkce Zzástupce starosty.

Vilda Bělonožka byl potvrzen ve funkci starosty na svobodném trhu roku 1420. Jako starosta vykonal druhé sedmileté funkční období do roku 1427. Kdy byl novým starostou zvolen Samvěd Křepelka.



zpět