Encyklopedie


Tyrn Gorthad

Mohylové vrchy

Barrow-downs


V mohyle V mohyle: Frodo bojuje proti mohylovému duchovi
Mlha padá na Mohylové vrchy Temné skvrny temněly, ale scvrkávaly se; a náhle před sebou spatřil hrozivě čnít dva obrovské stojící kameny, lehce nachýlené k sobě jako neúplný rám dveří. Nevzpomínal si, že by byl v údolí viděl něco takového, když se dopoledne díval z kopce. Projel mezi nimi, než si to stačil uvědomit: a vtom jako když kolem něho padne tma.

Tyrn Gorthad byly nevysoké vrchy východně od Starého hvozdu. Právě tady byli pohřbíváni králové Arnoru a Arthedainu a jejich příbuzní. Po zániku se tu začali pohybovat zlí duchové a byl tu napaden Frodo Pytlík jedním mohylovým duchem. Viz citace z Pána prstenů 3, dodatek A:

Říká se, že mohyly na Tyrn Gothadu, jak se zastara nazývaly Mohylové vrchy, jsou prastaré a že mnohé z nich postavili za dnů starého světa v Prvním věku předkové Edain, než překročili Modré hory do Beleriandu, z něhož dnes zbyl jen Lindon. Tyto kopce byly proto po návratu Dúnadany uctívány a byli tam pohřbeni mnozí z jejich králů a pánů. Někteří říkají, že mohyla, v níž byl uvězněn Ten, kdo nesl Prsten, byla hrobkou posledního knížete Cardolanu, který padl ve válce roku 1409.
zpět