Encyklopedie


Tom Bombadil

Forn, Iarwain Ben-adar, Orald


Tom a Zlatěnka Setkání Toma a Zlatěnky

Tom Bombadil byla záhadná postava žijící ve Starém hvozdě. Dříve ale možná bydlil i jinde. Mluví se o něm jako o nejstarší bytosti v Ardě, ale o jeho původu či příslušnosti k nějaké známé skupině není známo nic. Může být sám Eru, může být i jeden z Ainur, může být i zcela jiným druhem bytosti.

Měl ženu Zlatěnku, se kterou bydlel v domku pod kopcem na východním okraji Starého hvozdu.

Byl úzce spojen s přírodou a ve své vlastní zemi, jejíž hranice si sám vymezil (zahrnuje zhruba oblast Starého hvozdu a Mohylových vrchů), měl nesmírnou moc, takže bez problémů dokázal porazit zlé síly Dědka vrbáka a Mohylového ducha a dokonce ani Jeden prsten na něj neměl žádný vliv. Zároveň se ale on sám nijak nestaral o vnější svět a války proti Sauronovi pro něj neměly význam.

S různými národy, které se pohybovaly v okolních krajích se však rád stýkal a postupem času se u mnohých stal legendární figurou. Odtud pocházejí jeho různá jména mezi různými národy: Mezi elfy a Dúnadany byl znám jako Iarwain Ben-adar, mezi lidmi z Rohanu a Údolí Anduiny jako Orald, mezi trpaslíky jako Forn. Jméno Tom Bombadil pak pochází od hobitů z Rádovska, kteří s ním byli v občasném kontaktu.

Na konci Třetího věku přijal ve svém domě Froda a jeho přátele, kteří zvolili cestu Starým hvozdem při svém odchodu z Kraje.zpět