Encyklopedie


Temný hvozd

Eryn Galen, Taur-e-Ndaedelos, Eryn Lasgalen, Velký zelený hvozd, Les zelených listů

Greenwood the Great, Wood of Greenleaves


Dol Guldur Dol Guldur, Sauronova pevnost v Temném hvozdu
Velký zelený hvozd Velký zelený hvozd
Noc v Temném hvozdu Noc v Temném hvozdu

Temný hvozd byl největším zalesněným územím, které přetrvalo na severozápadě Středozemě do Třetího věku. Nacházel se ve Rhovanionu, jižně od Šedých hor a východně od Mlžných hor a Anduiny. Hvozdem protékala Lesní řeka a Začarovaná řeka. V severní části se uvnitř lesa nacházely hory Temného hvozdu a na jihozápadě lesa se tyčil pahorek Amon Lanc (nazývaný později Dol Guldur).

Kdysi býval krásným místem, kde procházeli elfové a enti obrovskými zalesněnými plochami pod hvězdnou oblohou a později za světla slunce a měsíce. Postupem času se v něm ale objevilo mnoho zlých tvorů a nejhorší bylo, když se na pahorku Dol Guldur v jižní časti Hvozdu usídlil a opevnil kolem roku 1100 Třetího věku Sauron, který začal znovu získávat moc. To však tehdy ještě téměř nikdo nevěděl a Moudří (ti, kteří později utvořili Bílou radu) usoudili, že to je jen jeden z nazgûlů. Tehdy se lesu začalo říkat Temný hvozd. Zvláště na severu se objevili velicí pavouci, kteří činili cestu skrz nebezpečnou.

Během mnoha staletí moc Dol Gulduru natolik vzrostla, že Gandalf se tam vypravil, aby zjistil, jestli se skutečně nejedná o Saurona. Sauron se nechtěl zatím odhalit, a tak ustoupil z Dol Gulduru na Východ. V tu dobu nastalo na Západě klidnější období, nazývané Ostražitý mír. Do Dol Gulduru se Sauron vrátil až roku 2460, kdy ještě více vzrostla jeho moc.

V roce 2850 Gandalf tajně opět vstoupil do Dol Gulduru a odhalil, že jeho pánem je skutečně Sauron. Přitom také nalezl v podzemní kobce uvězněného trpasličího krále Thráina.

Roku 2941 se Bílá rada konečně shodla na útoku na Dol Guldur, ale Sauron měl už svoje plány a proto z Dol Gulduru opět zmizel, ale záhy se objevil v Mordoru, kde se brzy nato otevřeně prohlásil Pánem a znovuzbudoval Barad-dûr.

Po Sauronově definitivní porážce byl Dol Guldur dobyt Celebornem a Hvozd pak postupně očištěn od zlých tvorů. Potom byl přejmenován z Temného hvozdu na Les zelených listů.
zpět