Encyklopedie


Túrin Turambar

Adanedhel, Agarwaen, Divoch z lesů, Gorthol, Neithan, Mormegil

Wildman of the Woods


Túrin byl synem Húrina a Morwen z rodu Hadora Zlatovlasého. Dětství neměl příliš šťastné. Když byl jeho otec Húrin zajat, jeho rodnou zem Dor-lómin začali okupovat Východňané v Morgothových službách a Túrin se musel se svou matkou skrývat před nimi. Morwen v obavě o svého syna jej poslala do Doriathu na výchovu králi Thingolovi. Když Túrin dorostl, došlo k prvnímu vážnému neštěstí. Saeros, Thingolův rádce se začal posmívat jeho národu a Túrin ho zranil pohárem. Příštího dne Túrin vyhnal Saerosa z králova paláce v Menegrothu a nechal ho zabít tím, že jej uštval do soutěsky. Saeros se ji tehdy pokusil přeskočit, zabil se. Túrin pak uprchl z Doriathu. Připojil se k psancům z Brethilu a spolu se vydali na Amon Rûdh, kde sídlil trpaslík Mím. Jeden z členů tlupy psanců ale zabil jeho syna Khíma.

Jednou Míma zajali skřeti. Mím je na jejich nátlak zavedl do Amon Rûdhu. Skřeti zabili ve spánku všechny členy Túrinovy tlupy, jen Túrina a Míma nechali živého a Túrina zajali. Jeho přítel Beleg Cúthalion se ho pokusil osvobodit, Túrin ho ale zabil v domění, že je to skřet, který ho chce mučit. Pak se Túrin vydal do Nargothrondu. Tam pak byl jako rádce krále Orodretha až do doby, kdy přišel drak Glaurung, který Nargothrond rozvrátil. Tam si Túrin zamiloval jednu dívku - Finduilas, kterou při pádu Nargothrondu v Brethilu zabili skřeti. Túrin to, že Finduilas je mrtvá, ještě nevěděl, protože nachvíli znehybněl Glaurungovými kouzly.

Túrin se pak vydal do Dor-lóminu, který už úplně ovládli Východňané. Tam zabil jejich náčelníka Broddu. Pak se vydal do Brethilu. Na cestě u Eithel Ivrinu potkal svou sestru Nienor. To ale ještě nevěděl, že je to jeho sestra. Byla zakletá Glaurungovými kouzly, takže ho ve všem poslouchala, ale nic si nepamatovala. Nakonec se s ní oženil. Mezitím přišel Glaurung. Toho se podařilo Túrinovi zabít, potom ale zabil sám sebe.zpět