Encyklopedie


Túrin Turambar

Adanedhel, Agarwaen, Divoch z lesů, Gorthol, Neithan, Mormegil

Wildman of the Woods


Kameny pýchy Túrin a stavba mostu přes Narog k branám Nargothrondu

Túrin byl synem Húrina a Morwen z rodu Hadora Zlatovlasého. Dětství neměl příliš šťastné. Když byl jeho otec Húrin zajat, jeho rodnou zem Dor-lómin začali okupovat Východňané v Morgothových službách a Túrin se musel se svou matkou skrývat před nimi. Morwen v obavě o svého syna jej poslala do Doriathu na výchovu králi Thingolovi. Když Túrin dorostl, zapojil se po boku Belega do obrany pomezí Doriathu. Nasadil si také Dor-lóminskou dračí přilbu, dědictví svého domu. Brzy ale došlo k prvnímu vážnému neštěstí. Saeros, Thingolův rádce se začal posmívat jeho národu a Túrin ho zranil pohárem. Příštího dne Túrin vyhnal Saerosa z králova paláce v Menegrothu a nechal ho zabít tím, že jej uštval do soutěsky. Saeros se ji tehdy pokusil přeskočit, zabil se. Túrin pak uprchl z Doriathu. Připojil se k psancům z Brethilu a spolu se vydali na Amon Rûdh, kde sídlil trpaslík Mím. Jeden z členů tlupy psanců ale zabil jeho syna Khíma.

Túrinův přítel Beleg se vydal z Doriathu, aby ho našel, donesl mu dračí přilbu a oznámil mu, že král Thingol ho nechce potrestat a zve ho zpátky. Túrin ale byl pyšný a nechtěl pozvání přijmout. Beleg proto zůstal s jeho družinou a od té doby vedli psance tak, aby bojovali pouze proti služebníkům Morgotha. Země okolo Amon Rûdhu byla tehdy známá jako Dor Cúarthol, Země luku a přilby.

Jednou Míma zajali skřeti. Mím je na jejich nátlak zavedl do Amon Rûdhu. Skřeti zabili ve spánku všechny členy Túrinovy tlupy, jen Túrina a Míma nechali živého a Túrina zajali. Jeho přítel Beleg Cúthalion zůstal také naživu a vydal se za Túrinem aby se ho pokusil osvobodit, Túrin ho ale zabil v domění, že je to skřet, který ho chce mučit. Elf Gwindor, který uprchl z Morgothova zajetí, se Túrina ujal a dovedl jej do Nargothrondu.

Tam pak byl jako rádce krále Orodretha, získal velký vliv a nechal ve své pýše postavit velký kamenný most přes řeku Narog k branám Nargothrondu, čímž obranyschopnost pevnosti velmi utrpěla a Nargothrondu se to stalo osudným, když přišel drak Glaurung, který se snadno dostal přes most dovnitř a Nargothrond rozvrátil, zatímco armáda krále Orodretha byla poražena na pláni Tumhalad vojskem skřetů. V Nargothrondu se do Túrina zamilovala Finduilas, dcera Orodrethova, kterou po pádu Nargothrondu v Brethilu zabili skřeti.

Túrin se pak vydal do Dor-lóminu, který už úplně ovládli Východňané. Tam zabil jejich náčelníka Broddu. Pak se vydal do Brethilu. V Brethilu našel svou sestru Nienor. Nevěděl ale, že je to jeho sestra, protože ji nikdy dříve neviděl. Ona byla zakletá Glaurungovými kouzly, takže ho ve všem poslouchala, ale nic si nepamatovala a neznala ani svoje jméno. Nakonec se s ní oženil. Když se o Túrinově přítomnosti v Brethilu dozvěděl Glaurung, vydal se tam. Túrinovi se podařilo Glaurungova zabít, ještě před smrtí ale drak odhalil svá kouzla, a proto Nienor spáchala sebevraždu skokem do hluboké soutěsky a Túrin se následně probodl mečem Gurthangem.zpět