Encyklopedie


Serech

Fens of Serech


Bažina Serech ležela na horním toku Sirionu, v místě, kde se do něj vlévala říčka Rivil, přitékající z náhorních planin Dorthonionu. Protože se nacházela před ústím Sirionského průsmyku, jenž byl jednou z mála cest skrz hradbu hor na severu Beleriandu, bylo to strytegické místo, které hrálo roli v několika významných bitvách proti Morgothovi.
Při Dagor-nuin-Gilliath se podél Sirionu vracela skřetí armáda z Falasu na pomoc severnímu vojsku, které bylo zatlačováno Fëanorem na Ard-galen. Z kopců u Eithel Sirionu ale na skřetí vojsko zaútočil Celegorm a zahnal je do bažiny Serech.
V Dagor Bragollachu byl v bažině obklíčen Finrod jen s malou družinou věrných. Zachránil ho ale Barahir, kterému se podařilo s jeho muži se prosekat ke králi a společně se dostali z obklíčení. Za to daroval Finrod Barahirovi prsten a přísahal, že pomůže Barahirovi nebo někomu z jeho rodu, až bude v nouzi. To se pak stalo, když přišel Barahirův syn Beren do Nargothrondu.
V Nirtaheth Arnoediad ustupovala přes Serech Turgonova armáda zpátky do Gondolinu, přičemž její ústup byl kryt muži z Dor-lóminu, kteří obětovali svůj život, aby mohl Turgon ustoupit a Gondolin zůstal ještě na čas neprozrazen. Poslední z nivh zůstal stát Húrin, jenž byl nakonec zajat a vyslýchán Morgothem, který se snažil zjistit od něj, kde se nachází Gondolin.zpět