Encyklopedie


Růžena Chaloupková

Rose Cotton


Růžena Chaloupková, obvykle známá jako Růže, byla hobitka z Povodí, dcera významného místního sedláka Tolmana Chaloupky a jeho manželky Lilie Svobodové. Narodila se roku 2984 jako druhé dítě a první dcera svých rodičů.

V dětství se Růža se svými sourozenci často chodila koupat do Povodského rybníka spolu s dětmi Peckoslava Křepelky, který byl rodinným přítelem. I v dospělosti se Růža přátelila s jeho synem Samem a když ten odešel na podzim roku 3018 z Kraje ve službě Froda Pytlíka, nepotěšilo ji to.

Přestože se však podle obecného mínění Sam se svými společníky ztratil ve Starém hvozdě, Růža tušila, že se vrátí a od jara 3019 jeho návrat očekávala. Tou dobou převzal vládu v Kraji Šéf s podporou Darebáků a později Šarkan. Sedlák Chaloupka byl pobouřen stavem věcí a několik měsíců měl chuť něco proti tomu podniknout, ale bál se o svou ženu a Růžu.

Když se v listopadu toho roku konečně cestovatelé vrátili do Kraje, byla Růža nadšená, že vidí Sama v pořádku, a s obdivem vyslechla jejich příběhy, přičemž Frodo neopomněl zdůraznit Samovu statečnost a jeho zásluhy. Po vyhnání Darebáků bydleli Sam a Frodo nějaký čas u Chaloupků, než bylo obnoveno Dno pytle a mohli se přestěhovat tam.

Zanedlouho Sam požádal Růžu o ruku a Frodo jim oběma nabídl, že mohou bydlet s ním ve Dně pytle, které bylo dost velké pro pořádnou rodinu. Svatba Sama a Růži se konala 1. května roku 3020 a po ní se Růža i Sam přestěhovali do Dna pytle, kde se jim příštího roku narodila první dcera Elanor. Po svatbě také začali používat nové jméno Zahradníčkovi, na počest Samovy záliby v zahradničení. Načas ještě bydleli společně s Frodem, ten ale brzy odešel do Šedých přístavů a odplul na Západ, Dno pytle však odkázal mladým manželům.

Po Elanor se Růže narodilo ještě mnoho dalších dětí: Frodo, Holfast, Růža, Smíšek, Pipin, Zlatovláska, Peckoslav, Sedmikráska, Prvosenka, Bilbo, Rubína, Robin, Tolman.

Roku 21 Č. v. vykonala Růža svou jedinou větší cestu: Spolu se svým manželem a dětmi odjela do Gondoru, kde více než rok pobývali na dvoře krále Elessara. Růžin bratr Tolman Chaloupka zatím zastupoval Sama v úřadu starosty. Po návratu z této cesty žila Růža dále ještě několik desítek let po boku svého manžela.

Růža zemřela v 98 letech o slunovratě roku 61 Č. v.

Růžena
Rubína
Prvosenka
Růža
Tolman
Pipin
Peckoslav
Sedmikráska
Elanor
Lilia
Svobodová
Tolman
Chaloupka
Robin
Bilbo
Smíšek
Frodo
Fastred
Tolman
Holfast
Vítan
Bouček
Sedlák
Fíriel
Elfstan
Holman Chaloupka
Vítan
Mochnička
Růžena
Chalúpka
Hopů
Chalúpecký
Jeřabina
Holman Zelenorukýzpět