Encyklopedie


Rían


Tuor v Hithlumu Příběh Tuora, první část

Rían byla žena z Bëorova domu, dcera Belegunda, syna Bregolase, pána Ladrosu. Narodila se roku 450 P. v.

Roku 455 v bitvě Dagor Bragollach padl Bregolas a novým pánem Ladrosu se stal Barahir. Později, když byl Ladros vystaven soustředěnému útoku Morgothových armád, vyslal roku 456 Ríanin příbuzný Barahir všechny ženy a děti z Bëorova lidu pod vedením své statečné manželky Emeldir do dosud bezpečného Hithlumu, aby hledali útočiště u Hadorova lidu, zatímco Ríanin otec Belegund se spolu s Barahirem a dalšími stal členem skupiny psanců, která dlouho obtěžovala Morgothovy služebníky. (Rían bylo v době tohoto útěku pouhých šest let).

V Hithlumu se Ríanina sestřenice Morwen provdala za Húrina, syna Galdora, pána Dor-lóminu, a posléze pomohla seznámit Rían s Húrinovým bratrem Huorem. Rían se nakonec provdala za Huora a počala s ním dítě.

Morgothova zloba však záhy dostihla Edain i v Dor-lóminu. Huor totiž spolu se svým bratrem Húrinem odjel do bitvy Nirnaeth Arnoediad, kde po vykonání velkých hrdinských činů stejně jako celá hithlumská armáda padl, zatímco kryl ústup krále Turgona do Gondolinu. Jeho tělo bylo spolu s ostatními pohřbeno ve veliké mohyle Haudh-en-Nirnaeth.

Hithlum byl posléze obsazen skřety a Východňany vedenými Lorganem, který se stal vládcem celého Dor-lóminu ve službách Morgotha. Těhotná Rían neměla žádné zprávy o osudu svého manžela, a tak ve strachu z nepřátel odešla do divočiny a vyhledala pomoc hrstky Sindar, kteří se skrývali v Mithrimských horách v jeskyních Androth. Tam porodila svého a Huorova syna Tuora.

Po pár měsících zanechala Tuora v péči Annaela, vůdce elfů, a sama se vydala hledat svého muže. Nakonec došla až na Haudh-en-Nirnaeth, kde žalem zemřela. Bylo jí pouhých 22 let.zpět